כפר כנא, המנזר היווני – אורתודוכסי10 בספטמבר 2023

 

מיזם יישובי המיעוט הנוצרי בישראל החל בשלהי שנת 2019.

 

מאז עד קיץ 2022 למעט הסגרים בגלל מגפת הקורונה, ביקרתי לבד וגם עם מספר עמיתים וחברים בערים המעורבות וביישובי המיעוטים בהם נמצאות קהילות הנוצרים דוברי ערבית.

 

השלב האחרון של מיזם זה החל בקיץ עד סתו 2022 ונמשך בקיץ 2023 והוא המסע להכרת העיר נצרת וראו הפן הנוצרי של העיר נצרת – כללי, ריכוז, סיכום ביניים וכוונות להמשך.

 

על מנת להשלים את המיזם ביקשתי לחזור למספר יישובים אליהם הגענו אך בהם לא הסתייע לפגוש את אנשי הקהילה להיכנס לכנסיותיהם.

 

לצורך ההשלמה "גייסתי" את ידידי כהן הדת של הקהילה היוונית אורתודוכסית באעבלין אבונה סאבא חאג' אותו הכרתי בביקור ביישובו אעבלין שבגליל התחתון המערבי, היישוב והפן הנוצרי שלו (מאי 2022) ומאז סייע בארגון ותיאום ביקורים נוספים כנסיות הקהילות הנוצריות ביישוב ג'דידה – מכר שבגליל המערבי (יוני 2022) וגם  הכנסייה בשעב, יישוב שלא מגוררים בו נוצרים (יוני 2022).

 

ביום חמישי 7 בספטמבר 2023 יצאנו "להשלמת המיזם" אל קהילות בשלושה יישובים בהם בקרנו כבר

טורען וראו טורען שבגליל התחתון המרכזי, היישוב והפן הנוצרי שבו (מרס 2020)
תרשיחא וראו תרשיחא שבגליל ההררי, הכפר שהפך להיות חלק מעיר (מרס 2021)
כפר כנא וראו כפר כנא בגליל התחתון המרכזי, בקרוב ייהפך לעיר (אוקטובר 2021)

כך ראינו את כנסיית גיאוארגיוס הקדוש בביקור הקודם בכפר כנא

לא היה נעים לראות שער נעול

 

לביקורי מפגש אלה הצטרפו אימו של אבונה סאבא חאג' גב' ריניה חאג' ועוזרתה גומנה וגם עמיתיי גדעון ביגר (ירושלים), עידית חגי ומאיר רזניק (עין השופט).

 

"התחנה הראשונה" הייתה בכפר כנא במנזר היווני – אורתודוכסי על שם קונסטנטין והלנה ובמרכזו כנסייה גיאורגיוס הקדוש.

מיקום המנזר והכנסייה

 

במקום פגשנו את אבונה ארכימנדריט בנדיקטוס שנר. 

 

לאחר שיחת היכרות קצרה הסתובבנו בתחום המנזר ונכנסנו לראות את הכנסייה. אח"כ התארחנו במעונו.

 

להלן מעט מידע אודות המקום ומראות הביקור.

מיקום כפר כנא
על הדרך הראשית
המחברת בין נצרת וטבריה
הכפר משתרע על
המורדות הצפוניים

של רכס הרי נצרת
הגולשים לעבר בקעת בית נטופה

*

ההיבט המוניציפאלי,
כפר כנא הוא

מועצה מקומית שהוקמה בשנת 1968
ותחום שיפוטה 19,450 דונם,
מרביתם קרקע בבעלות פרטית או וואקף

*

דמוגרפיה
לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס)
נכון לסוף יולי 2023 (אומדן),
מתגוררים בכפר כנא 24,302 תושבים
מתוכם הנוצרים הם כ-2,300
שהם כ-9.5% מאוכלוסיית היישוב.
הקהילה היוונית אורדוכסית כוללת כ-500 נפש

להרחבה אודות היישוב ראו כפר כנא בגליל התחתון המרכזי, בקרוב ייהפך לעיר

 

כפר כנא בנצרות

כפר כנא הוא האתר העיקרי המזוהה, בקרב חוקרים וצליינים מאז ימי הביניים, עם קנה הנזכרת בברית החדשה ושם לפי המסורת הנוצרית אירע נס היין, כאשר ישו הופיע בחתונת עניים והפך מים ליין בכדי ששמחת החתונה תמשך.

 

"החתונה בקנה" הוא כינויו של אירוע מחיי ישו המתואר בברית החדשה ב"בשורה על-פי יוחנן". הוא גם ידוע כאחד מן הנסים של ישו בשם "נס הפיכת המים ליין". על פי האמונה הנוצרית, השתתף ישו בחתונה רבת משתתפים ביישוב קנה שבגליל, שהוא, כפי הנראה, כפר כנא של ימינו, ואולי חורבת קנה צפונה משם. בחתונה ביצע ישו את הנס הראשון שלו ובו הפך מים ליין.

 

"וּבַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי הָיְתָה חֲתֻנָּה בִּקְנֵה אֲשֶׁר בַּגָּלִיל וְאִם יֵשׁוּעַ הָיְתָה שָׁם: וְיֵשׁוּעַ וְתַלְמִידָיו הָיוּ גַּם-הֵם קְרוּאִים אֶל-הַחֲתֻנָּה: וְיֶחְסַר הַיַּיִן וְתֹאמַר אִם יֵשׁוּעַ אֵלָיו יַיִן אֵין לָהֶם: וַיֹּאמֶר אֵלֶיהָ יֵשׁוּעַ מָה-לִי וּלְךָ אִשָּׁה עִתִּי עָדִין לֹא בָּאָה: וְתֹאמַר אִמּוֹ אֶל-הַמְּשָׁרְתִים כְּכָל-אֲשֶׁר יֹאמַר לָכֶם תַּעֲשׂוּ: וְהִנֵּה שִׁשָּׁה כְּדֵי-אֶבֶן עֲרוּכִים שָׁם כְּמִשְׁפַּט הַיְּהוּדִים לְטַהֲרָתָם שְׁתַּיִם אוֹ שְׁלוֹשָׁה בָּתִּים יָכִיל כָּל-אֶחָד: וַיֹּאמֶר אֲלֵיהֶם יֵשׁוּעַ מָלְאוּ לָכֶם הַכַּדִּים מַיִם וְיִמְלָאוּם עַד-לְמַעְלָה: וַיֹּאמֶר שֶׁאַבּוּ נָא וְהֵבִיאוּ אֶל-רַב הַמְּסִבָּה וְיָבִיאוּ: וְיִטְעַם רַב הַמְּסִבָּה אֶת-הַמַּיִם אֲשֶׁר נֶהֶפְכוּ לַיְן וְלֹא יָדַע מֵאֵין הוּא וְאוּלָם הַמְּשָׁרְתִים אֲשֶׁר-שֶׁאַבּוּ אֶת-הַמַּיִם יָדְעוּ וַיִּקְרָא רַב-הַמְּסִבָּה אֶל הֶחָתָן: וַיֹּאמֶר אֵלָיו כָּל-אִישׁ יִתֵּן בָּרִאשׁוֹנָה אֶת-הַיַּיִן הַטּוֹב וְכַאֲשֶׁר יִשְׂכְּרוּ יִתֵּן לָהֶם אֶת-הַגָּרוּעַ וְאַתָּה צָפַנְתָּ הַיַּיִן הַטּוֹב עַד-עַתָּה: זֹאת תְּחִלַּת הָאוֹתוֹת אֲשֶׁר עָשָׂה יֵשׁוּעַ בְּקָנֶה אֲשֶׁר בְּאֶרֶץ הַגָּלִיל וְגָלָה אֶת-כְּבוֹדוֹ וְיַאֲמִינוּ בּוֹ תַּלְמִידָיו."  (הבשורה על-פי יוחנן, 2, 1-11)

 

האירוע הוא הראשון מבין שבעה נסים שביצע ישו והמתוארים על ידי יוחנן. המאורע נתפש כרמז להגשמה של נבואת עמוס (פרק ט', פסוקים י"ג-י"ד) ובראשית (פרק מ"ה, פסוקים י'-י"א ונבואת יעקב לבניו בראשית (פרק מ"ט, פסוקים י'-י"ב) בהם מופיע שפע של יין כאחד מן הביטויים לבואו של המשיח. כמו כן הפרשנות הנוצרית רואה בחתונה הגשמה של החתונה המשיחית המתוארת בספר ישעיהו (ישעיהו, ס"ב, ד'-ה').

 

בקנה עשה ישו את הנס הראשון שלו בעת שנתבקש לרפא את בנו החולה של אחד מפקידי המלך:
וַיָּבֹא יֵשׁוּעַ עוֹד הַפַּעַם אֶל־קָנָה אֲשֶׁר בַּגָּלִיל אֶל־מְקוֹם אֲשֶׁר שָׂם הַמַּיִם לְיָיִן וַיְהִי אִישׁ מֵעַבְדֵי הַמֶּלֶךְ וּבְנוֹ חֹלֶה בִּכְפַר־נַחוּם׃ וַיְהִי כְשָׁמְעוֹ כִּי־בָא יֵשׁוּעַ מִיהוּדָה לְאֶרֶץ הַגָּלִיל וַיֵּלֶךְ אֵלָיו וַיִּשְׁאַל מֵאִתּוֹ לָרֶדֶת וּלְרַפֵּא אֶת־בְּנוֹ כִּי נָטָה לָמוּת׃ וַיֹּאמֶר אֵלָיו יֵשׁוּעַ אִם־לֹא תִרְאוּ אֹתוֹת וּמוֹפְתִים לֹא תַאֲמִינוּ׃ וַיֹּאמֶר אֵלַיו הָאִישׁ אֲשֶׁר מֵעַבְדֵי הַמֶּלֶךְ אֲדֹנִי רְדָה־נָּא בְּטֶרֶם יָמוּת בְּנִי׃ וַיֹּאמֶר אֵלָיו יֵשׁוּעַ לֵךְ בִּנְךָ חָי וְהָאִישׁ הֶאֱמִין לַדָּבָר אֲשֶׁר־דִּבֶּר אֵלָיו יֵשׁוּעַ וַיֵּלַךְ". הבשורה על-פי יוחנן, 4, 46-50

 

פעם נוספת נזכר כמקום מוצאו של נתנאל, תלמידו של ישו (השליח ברתולומאוס הקדוש):"שִׁמְעוֹן פֶּטְרוֹס וְתוֹמָא הַנִּקְרָא דִידוּמוֹס וּנְתַנְאֵל מִקָּנָה אֲשֶׁר בְּאֶרֶץ הַגָּלִיל וּבְנֵי זַבְדַּי וְעוֹד שְׁנַיִם אֲחֵרִים מִתַּלְמִידָיו יָשְׁבוּ יַחְדָּו".הבשורה על-פי יוחנן, 21, 2

 

במאה ה- 17 קיבל היישוב כנא הכרה רשמית ע"י הוותיקן והאפיפיור אישר רשמית כי כפר כנא היא אכן קנא הגלילית ובעקבות זאת הוכנס היישוב לרשימת המקומות הקדושים לנוצרים.

 

האתר הנוצרי המרכזי ביישוב הוא כנסיית החתונה הקתולית, שנבנתה ב 1879 במקום שבו נעשה לפי המסורת נס היין. לידה נמצאים המנזר היווני אורתודוכסי כל שם קוסטנטין והלנה שנבנה ב 1886 ובו כנסיית מאר ג'ריארס. ביישוב נמצאת גם כנסיית סנט ברתולומיאו הבנויה על פי המסורת במקום שבו היה ביתו של נתנאל (סנט ברתולומיאו), תלמידו של ישו. כמו כן בכפר ישנן גם כנסיית רובע מלכיתית וכנסייה הבפטיסטית.

 

*

*

כנסיית גיאורגיוס הקדוש היוונית-אורתודוקסית, נבנתה ב-1886 ובה שני כדי אבן שעל פי האמונה היוונית אורתודוקסית הם הכדים שבהם עשה ישו את נס היין ובה נמצא המתחם שלפי האמונה האורתודוקסית התרחש האירוע.

 

הכנסייה במקום הוקמה במחצית השנייה של המאה ה-16 ובעברה גם תקופה בה שימשה כמסגד. צביונה הנוכחי הוענק לה במהלך שיפוצים גדולים בשנת 1886.

 

עם הכניסה למתחם בולטים בחשיבותם הציורים המעטרים את כתלי החצר, שלצידם כיתוב יווני.

 

רבים מהציורים הדתיים בכנסיה הם פרי עבודתו של תושב כפר כנא נזיר חשיבון וחתומים בשמו.

 

רבים  מיצירותיו של האמן היווני יוחנס גם תלויות  בכנסיה וגם חתומות בשמו.

 

בחלון ליד הכניסה מוצגת אבן סקילה של סטפנוס הקדוש עם פיסת עצם שלו.

*

*

*

*

מקום הכדים

 

גיאורגיוס הקדוש קוטל הדרקון

הכנסייה בכפר כנא כמו רבות מכנסיות הקהילות היווניות -אורתודוכסיות וחלק מהכנסיות של הקהילות היווניות – קתוליות נקראות על שם הקדוש גאורגיוס שחי בסוף המאה השלישית וראשית המאה הרביעית ונחשב לקדוש החשוב ביותר בנצרות האורתודוכסית.

 

גאורגיוס הוא הקדוש הפטרון של כמה ארצות: אנגליה, אתיופיה, גאורגיה, מונטנגרו, ליטא וקטלוניה וכן של כמה ערים, ובהן מוסקבה, גנואה ובמברג.

 

החל מן המאה השתיים עשרה נפוצו אגדות, על בסיס המסופר בחזון יוחנן בברית החדשה, שם מתוארת מלחמתו של שר המלאכים מיכאל בתנין (פרק י"ב,  7- 9) " וַתְּהִי מִלְחָמָה בַּשָּׁמָיִם מִיכָאֵל הוּא וּמַלְאָכָיו נִלְחָמִים בַּתַּנִּין וְהַתַּנִּין נִלְחָם וּמַלְאָכָיו׃ וְלֹא הִתְחַזָּקוּ וְגַם מְקוֹמָם לֹא־נִמְצָא עוֹד בַּשָּׁמָיִם׃ וַיֻּשְׁלַךְ הַתַּנִּין הַגָּדוֹל הַנָּחָשׁ הַקַּדְמוֹנִי אֲשֶׁר־נִקְרָא שְׁמוֹ מַלְשִׁין וְשָׂטָן הַמַּדִּיחַ תֵּבֵל כֻּלָּהּ הוּא הֻשְׁלַךְ אָרְצָה וּמַלְאָכָיו עִמּוֹ הֻשְׁלָכוּ." גאורגיוס על פי האגדה הציל נערה מידי דרקון אכזר והרג את הדרקון.

 

על סיפור חייו של גאורגיוס הקדוש אין מקורות היסטוריים מהימנים. על פי המסורת והאגדות עליו, הוא נולד למשפחה נוצרית בסוף המאה השלישית. אביו היה מקפדוקיה ( ארץ גאוגרפי והיסטורי במרכז רמת אנטוליה באסיה הקטנה שבתורכיה) ושירת כקצין בצבא הקיסרות הרומית. אימו הייתה מלוד. לאחר שאביו נהרג במלחמה חזרה אימו לעיר מולדתה עם בנה, שחינכה בעצמה. גאורגיוס המשיך את דרכי אביו, הצטרף לצבא ועלה בסולם הדרגות. בסוף שנות העשרים לחייו הוא כבר נשא דרגת קצונה והוצב בניקומדיה (היום איזמיט בירת המחוז Kocaeli באזור מרמרה בצפון-מערב טורקיה) כחבר במשמר האישי של הקיסר דיוקלטיאנוס שלפי סיפורי הקדושים, בשנת 302 פרסם צווים המורים לאסור כל חייל נוצרי בצבא ומחייבים כל חייל אחר להשתתף בפולחן הקיסר ולהקריב קורבן לאלים הרומיים. גאורגיוס הקדוש צווה ליטול חלק בדיכוי הנוצרים אך במקום זאת התוודה כי הוא נוצרי וביקר את החלטת הקיסר.

 

הקיסר דיוקלטיאנוס ניסה להמיר את דתו של גאורגיוס והציע לו כסף ואדמה כדי שישתתף בפולחן הרומי. גאורגיוס סירב והקיסר ציווה על המתתו בעינויים כבוגד. ב-23 באפריל 303 לאחר עינויים קשים נערף ראשו של גאורגיוס על חומת ניקומדיה. הקיסרית אלכסנדרה וכוהן הדת אתנסיוס שצפו בסבלו, השתכנעו ממסירות הנפש שלו והתנצרו גם הם, למרות שידעו כי יוצאו להורג. גופתו של גאורגיוס הובאה ללוד, עיר מולדת משפחתו, ושם הוא נקבר כקדוש מעונה. בתקופה הביזנטית על קברו נבנתה כנסיית הקדוש גאורגיוס קוטל הדרקון ("כניסת מאר ג'רג'אס"). היא נהרסה מספר פעמים והוקמה לאחרונה במאה התשע עשרה.

 

מדי שנה ב-16 בנובמבר מתקיימות בכנסייה "חגיגות גאורגיוס" הקדוש נקראות גם "חג סנט ג'ורג'" וברבות הימים הפך להיות "חגיגת לוד".

*

צילומי מזכרת

אבונה ארכימנדריט בנדיקטוס שנר

*

*

סוף,

 

שמחנו על ההזדמנות
להשלים את תמונת הפסיפס
של מקומות הקהילות הנוצריות
בכפר כנא

תודה לך אבונה סאבא חאג'
על תיאום הביקור

תודה לך
אבונה ארכימנדריט בנדיקטוס שנר
על האירוח הלבבי