אתר העתיקות כרם א-ראס ממוקם במערב כפר כנא בגליל התחתון.

בין השנים 1999-2005 נערכו 19 חפירות הצלה קטנות בשולי האתר במטרה לחשוף ולתעד את השרידים הארכיאולוגיים בשטח לפני נתינת אישורי בנייה במגרשים מיועדים לבנייה.

בחפירות הארכיאולוגיות נחשפו שרידים מתקופות שונות, החל מתקופת הברזל דרך התקופה הפרסית, ההלניסטית והרומית ועד לתקופה הביזאנטית, או, במושגים של תקופות היסטוריות, בימי בית ראשון ובית שני ובתקופת המשנה והתלמוד. בכל התקופות הללו התקיים ישוב באתר ולכל שכבת יישוב ממצאים המלמדים על אפיון הישוב באותה תקופה.

הממצאים הארכיאולוגיים המתוארכים לתקופה הרומית הקדומה והתיכונה הנם רבים במיוחד וחושפים כפר בעל אפיונים יהודיים מובהקים.

שמו העתיק של הכפר אינו ידוע לנו מאחר והשם הערבי "כרם א-ראס" (בעברית "ראש הכרם") מתייחס לעצי הזית שניטעו בשטח בימי הביניים.

כרם א-ראס ממוקם ליד כפר כנא, ועל סמך הממצאים הארכיאולוגיים שם, ניתן לקבוע שהישוב העתיק בכפר כנא התפתח רק מסוף התקופה הרומית והלאה.

הכנסיות של כפר כנא מנציחות את נס הפיכת המים ליין על ידי ישו, שהתרחש, ע"פ הברית החדשה, בחתונה ב"קנה אשר בגליל". על סמך בדיקת מכלול הממצאים הארכיאולוגיים, המקורות ההיסטוריים ומסורות עולי הרגל, אנו מציעים שכרם א-ראס הוא "קנה אשר בגליל" מהתקופה הרומית הקדומה, ושהשכונה בכפר כנא נוסדה בתקופה הרומית המאוחרת על רקע ההתפצלות בין היהודים והיהודים-הנוצרים.

המקור: ירדנה אלכסנדר "קנה אשר בגליל": ישוב יהודי בכרם א-ראס ליד כפר כנא מימי בית שני אתר רשות העתיקות