שמי עמירם אורן. במקצועי אני גאוגרף ובהווייתי מאז ילדותי, בסוף שנות ה-60' ועד ימינו, אני איש ידיעת הארץ.

 

במשך חמישה עשורים פעלתי במסגרות שונות בהתאם לנסיבות הזמן ולעיסוקיי במהלך השנים אני תר אותה לאורכה ולרוחבה ללא הפסקה, מטייל, מדריך ומצלם.

 

תחום התמחותי בו אני עוסק למעלה משלושה עשורים הוא הממד הגיאוגרפי של השילוב בין טריטוריה ובין ביטחון

 

הדגש בפעילותי בעשורים אלה הוא הממשק ויחסי הגומלין בענייני קרקע, מרחב וסביבה בישראל בין הצבא ומערכת הביטחון ובין המדינה והחברה. בעיסוקיי בתחום זה שלבתי בין האקדמיה (מחקר, דיון והוראה) ובין העשייה (תכנון וייעוץ).

 

 

 

השכלתי הפורמלית:
* מדריך ידיעת הארץ (צה"ל, 1975);
* מורה דרך מוסמך (משרד התיירות, 1978);
* תואר בוגר (B.A) גאוגרפיה וכלכלה (האוניברסיטה העברית בירושלים, (1981);
* תואר מוסמך (M.A) גאוגרפיה (האוניברסיטה העברית בירושלים, 1985);
* תואר שלישי – ד"ר (Ph.d) גאוגרפיה, (אוניברסיטת חיפה, 2003).

 

בלימודי לתואר הראשון עסקתי בגאוגרפיה היסטורית של ארץ ישראל משלהי המאה ה-19 וראשית ההתיישבות הציונית.

 

בלימודיי בתואר השני המשכתי להתמקד בגיאוגרפיה היסטורית יישובית במשך תקופת היישוב בזמן השלטון הבריטי. עבודת הגמר שלי לתואר מוסמך עסקה בהתיישבות החקלאית של עולי גרמניה שהגיעו לארץ בימי העלייה החמישית.

 

לאחר לימודי תואר השני המשכתי לעסוק במחקר שנושאו היה הניסויים החקלאיים של היישוב היהודי בארץ ישראל בשלהי המאה ה-19 ועד מלחמת העולם הראשונה.

 

מספר שנים לאחר לימודיי האקדמי חזרתי לשירות קבע בצה"ל. במשך עשור (1988- 1998) שירתי בעיקר בענף תשתית ופריסה באגף התכנון במטה הכללי (אג"ת) וגם במדור שטחי אימונים במפקדת חילות השדה (מפח"ש) ובמפקדת פיקוד המרכז.

 

עם תום השירות הצבאי, במשך ארבע שנים (1999 – 2003) בחוג לגאוגרפיה באוניברסיטת חיפה, כתבתי עבודת דוקטורט שעניינה הקשר בין צבא ובין קרקע ומרחב במלחמת העצמאות ובשנותיה הראשונות של המדינה.

 

מאז השלמת המחקר לתואר השלישי עד 2014, במקביל לטיולים והסיורים הרבים שקיימתי, פעלתי וחקרתי במסגרת עצמאית בלתי תלויה ולא השתייכתי לשום מוסד או לאף ארגון או רשות.

 

במשך השנים כתבתי את הספרים "ארץ בחאקי" (יחד עם רפי רגב) ו"השטחים המגויסים", ערכתי את קבצי המאמרים: "צבא שיש לו מדינה" (יחד עם גבי שפר ואורן ברק), "מרחב הביטחון" (לבד) ו"ביטחון ותכנון" (יחד עם נילי שחורי) וכתבתי גם מאמרים רבים (חלקם עם עמיתים). מידע על הספרים ואת המאמרים ניתן למצוא באתר ארץ בחאקי.

 

מעת לעת אני השתתפתי והרציתי בימי עיון בכנסים אקדמיים וכנסים מקצועיים. לדוגמא הרצאה שנושאה תמונת המצב של פריסת מחנות הצבא הבריטי טרם הקמת המדינה

 

בנוסף, אני גם סייעתי בהתנדבות לסטודנטים ולאחרים במחקר בנושאים בתחום מומחיותי.

 

מאז תום לימודי התואר השלישי, עסקתי גם בפעילויות הבאות:

* ניהול וארגון שתי קבוצות דיון בין תחומיות שפעלו במכון ון ליר בירושלים אחת אחרי השנייה במשך שבע שנים (2003 – 2010);

* ייעוץ לאגף תכנון (אג"ת) במטה הכללי של צה"ל בענייני תכנון תשתית ופריסה (5/2010 – 11/2011);

* חבר צוות ארגון סדנת החשיבה בנושא "ישראל 2048 – חשיבה אסטרטגית לתכנון ולפיתוח מרחבי לקראת שנה המאה", שיתוף פעולה בין מרכז שאשא למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטה העברית בירושלים ובין מנהל התכנון במשרד הפנים (6/2013 – 2/2014);

* הוראה כעמית הוראה במחלקה ליחסים בין לאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים (לימודי מוסמך 2013/2014 ולימודי בוגר בשנים 2010/2011 ו-2011/2012);

* מרצה מן החוץ במחלקה למדיניות ומנהל ציבורי במכללה אקדמית ספיר (לימודי בוגר 2012);

* עמית הוראה בחטיבה ללימודי צבא וביטחון במחלקה להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן גוריון בנגב (לימודי בוגר 2008/2009);

* הנחייה של שני חניכי המכללה לביטחון לאומי בכתיבת עבודת גמר (אחד בהתנדבות 2012 ושני בשכר 2013)

 

בשנת 2014, בטרם השתנה מוקד חיי וטיול האופניים בפרט וטיולים בכלל הפכו להיות העיסוק המרכזי, התחלתי בכתיבת ספר חדש.

 

נושא הספר הוא יחסי מערכת הביטחון עם המגזר האזרחי במרחב הגאוגרפי בענייני תשתית ופריסה, מקרקעין: הקצאה, קניין, תשלומים ופינוי, תכנון ובניה, תשלומי ארנונה וסביבה ונוף.  

 

בשנת 2019, הפסקתי את כתיבת הספר. אולי פעם אחזור לכתיבה.