טיולי הרכיבה שלי

 

ידיעת הארץ והגאוגרפיה הם התחומים בהם אני עוסק מאז היותי ילד ונער עת אהבתי לטייל. מאז ועד היום, בהתאם לנסיבות הזמן והמקום, טיילתי בכל רחבי הארץ במסגרות שונות ובאופנים רבים. בחורף 1998 בעקבות ניתוח אורתופדי, נפגעה יכולת התנועה שלי והוגבלה מאוד, נאלצתי להפסיק לטייל ברגל בשטח. זה היה שבר גדול עבורי! בלית ברירה השלמתי עם המצב והסתגלתי למציאות שנכפתה עלי. שנים רבות עברו ותפנית שהתחוללה בחיי בראשית שנת תשע"ב (ספטמבר 2011) שאפשרה לי לחזור לטיולים בשטח – כמו נולדתי מחדש.

 

מאז התחלתי לרכוב על אופניים החלפתי את אופניי שלוש פעמים. אוקטובר 2011 ועד אוקטובר 2014 רכבתי על אופנים מדגם Specialised Camber FSR, מאוקטובר 2014 ו עד אפריל 2016 הם היו מדגם Mondraker 29 xtr ומאפריל 2016 הם מדגם Trek Fuel 9.8. סגנון הרכיבה הוא XC. שאין אילוצים של מזג אוויר קיצוני אני מטייל פעם עד שלוש פעמים בשבוע ולעתים נדירות אפילו ארבע פעמים. טיולי האופניים בשטח וכל הנובע מכך, זימנו לי במשך השנים הכרויות וחברויות חדשות נהדרות וכמובן הזדמנויות להעמיק את הכרת הארץ וידיעתה.

 

לרוב, טיולי הרכיבה שלי על האופניים הם במשבצת ארץ שאני בוחר לפי העניין, והיא גדולה מזו שניתן לטייל בה ברגל. בטיול שכזה ניתן לחוש את השטח ללא תיווך וליהנות מהאוויר הפתוח וזאת בניגוד לטיול ברכב שטח שחלונותיו סגורים. אני מטייל בכל עת ובכל מזג אוויר. אני מטייל בכל מקום שאפשר. הסממן הבולט של מרבית הטיולים היה השוני בכל הקשור למהות ואופי מרחב הטיול ולאזור הגיאוגרפי.

 

המרחב הפתוח – שטחי הבור, השדות והמטעים ושטחי החורש הנטוע (יערות קק"ל) ושטחים בהם נמצאים החורש הטבעי ושמורות טבע ובחלק מהם עובר נחל או יובל גדול שלו. הרכיבה במרחב זה היא בעיקר בדרכי עפר, שבילים רחבים, משעולים צרים וגם מעט בסינגלים

 

המרחב הכפרי – בתוך היישובים, רובם יישובים חקלאיים (קיבוצים ומושבים לסוגיהם) וחלקם יישובים פרבריים. המרחב הכפרי כולל את השטחים בסביבתם רובם שטחי חקלאות: שדות, מטעים, כרמים (גפן וזיתים) ופרדסים וחלקם הם שטחי בור, חורש נטוע ושמורות טבע זעירות.

 

המרחב העירוני  – השטח הבנוי בתוך הערים הגדולות, במרכזיהן, בשכונות המגורים, בפארקים ובגנים, וגם מעט באזור מסחר, מלאכה ותעשיה. הרכיבה במרחב העירוני היא בשבילי אופניים (במידה וקיימים), במעברים  בין המבנים, על המדרכות ושאין ברירה בכבישים.

 

מרחב התפר בין השטח הריבוני של מדינת ישראל ובין האזור שמעבר לו, קרי הגדה המערבית (השטחים הכבושים או השטח המחוזקים) שנקראת יהודה ושומרון (השטחים המשוחררים). במרחב התפר נמצאים "הקו הירוק (קו שביתת הנשק בין ישראל ובין ממלכת ירדן שנקבע באביב 1949 ושימש כקו גבול עד מלחמת ששת הימים בתחילת קיץ 1967) וגדר ההפרדה (גדר הביטחון שנבנתה בראשית שנות האלפיים בעת אירועי האינתיפאדה השנייה). מדובר גם על המרחב המשתרע משני צדדי הקו ירוק והגדר. רוחבו של מרחב התפר משתנה מאזור לאזור ממאות מטרים עד מספר קילומטרים. במרחב התפר ניתן למצוא הן את מאפייני המרחב הפתוח והן את מאפייני המרחב הכפרי.

 

הטיול נקבע בהתאם לנסיבות הזמן ונובע מאופיו של המרחב בו הוא מתקיים, מטיבו של האזור הגאוגרפי, ממהות המקום וגם תנאי העונה ומזג האוויר. אבל, הגורם החשוב ביותר הקובע את טיב וצביון הטיול, משכו וקצבו, הוא האנשים המשתתפים בו, מספרם ובעיקר אופיים.

 

אני מטייל בנחת, לעתים  לאט, מרבה לעצור כדי להתרשם מהמראות, להפנים אותם ולתעד באמצעות צילום. אני אוהב מאוד את הטיפוס אל רכס הר ופסגתו כדי להגיע לתצפית על האזור. עד תחילת פעילות האתר טיילתי בירושלים, בהרי יהודה, בגבעות השפלה, בתל אביב וסביבתה, בשרון וגם מעט במישור החוף הדרומי, ברמת מנשה, בעמק חרוד ובעמק המעיינות, ברמות הגליל התחתון המזרחי וגם בהר כנען ובהר מירון. בקיץ 2015 תכננתי להגיע לטייל בשנה שלאחריה בשאר אזורי בצפון ובדרום הארץ. ממשתי כוונה זו כפי שיוצג בהמשך.

 

 

האנשים שהיו
איתי במשעולים
מתחילת הרכיבה
מראשית תשע"ב (ספטמבר 2011)
עד הקמת האתר
בקיץ תשע"ה (יולי 2016)

בקיץ 2011, עת התכוננו לקראת טיול להולנד, סמדר, בת זוגי, אמרה לי שאי אפשר יהיה לטייל בארץ זאת מבלי לרכוב על אופניים. היא הציעה שלפני הטיול נבדוק האם מיומנויות שרכשנו בילדותנו, עדיין תקפות, ובמידת הצורך נרענן אותן. יום למחרת, בצוהרי יום קיץ חם ולח מאוד (מאוד) הגענו לחנות בתל אביב ושכרנו אופני עיר למספר שעות. שעליתי על מושב האופניים הסתבר לי מיד: "פעם רוכב תמיד רוכב" ויכולות הרכיבה אינן נעלמות גם אם חלפו הרבה שנים כי לגוף זיכרון משלו. אז הייתה לי הארה, כן כן ממש כך! הרכיבה יכולה להיות אמצעי נהדר לטייל למרות הפגיעה ברגלי. לכן, החלטתי שכשנחזור מהטיול בהולנד אתחיל לרכוב על אופניים. הסיבוב הקצר בחוף הים של תל אביב ובפארק הירקון והרכיבה ברחובות אמסטרדם שכנעו אותי סופית שרכיבה על אופניים מתאימה לי מאוד. באופן טבעי בחרתי באופני השטח. בדיעבד, אפשר לו שסמדר "אחראית" לחזרתי לעולם המופלא של הרכיבה באופניים ואני שואל למה חלפו כל כך הרבה שנים. על זה נאמר מוטב מאוחר!

 

בהמשך הזמן, ניסיונותיי לצרף את סמדר לטיוליי האופניים נחלו כישלון. המקסימום שהיא מוכנה הוא, לרכוב על דרך סביב אגם במזג אוויר קריר במקום שהשמש מאירה אך לא מכה בעוז. ישראל החמה אינה אירופה! נאלצתי להסתפק רק בעידוד והפרגון שלה. סמדר מלווה אותי ווירטואלית, שותפה להכנות, אוהבת לשמוע חוויות ולראות את התמונות מהטיולים.

 

*******

 

בספטמבר 2011, דני פריימן, מנהל אגף הספורט בבית הלוחם ירושלים, ששמע על כוונתי לחזור לרכוב, הפנה אותי למדריך האופניים. הוא רכב איתי פעם וצרף אותי לקבוצה שהתחילה להתגבש. לאחר מספר שבועות של רכיבה במסגרת הקבוצה החלטתי שאני רוצה שיהיו לי אופניים משלי. יוסי בן שלום, אז מתנדב בבית הלוחם, הפנה אותי לניסו רווח מנהל חנות "מצמן את מרוץ" בתל אביב ושם רכשתי את האופניים (Specialize דגם Camber FSR, גלגל 29). קנייה זו הייתה לפי המלצת עודד לוונהיים ששהה באותה עת בשנת שבתון בחו"ל.

 

מאז רכישה זו ועד היום, איברהים ובנו טארק (אופני ההר במבשרת ציון), נותנים שרות מקצועי  באחזקה הטכנית ובטיפולים הדרושים לאופניים ועושים זאת במסירות ובצניעות.

 

באחת הרכיבות הראשונות בקבוצת בית הלוחם הכרתי את גלעד רגב, חבר הבית שהתנדב להוביל את הקבוצה בטיולים בימי שישי בתיאום ושיתוף אלי ברקאי מדריך אופניים בבית הלוחם. גלעד רגב הסכים גם לרכוב איתי בנפרד באמצע השבוע ולהיות החונך האישי. תוך זמן קצר הפכנו לחברים ושותפים לרכיבה פעם או פעמיים בשבוע. ברוב הטיולים גלעד היה שותף לצילומים וחלק מהם נכללים בין אלה הרבים המופיעים בארכיון המסלולים שבאתר.

 

בספטמבר 2012, בתחילת השנה השנייה לרכיבה, גלעד ואני הרחבנו את הקבוצה של בית הלוחם וצרפנו חברים נוספים. אז, בתמימותנו חשבנו שהיא תמשיך ותגדל ותרבה בטיולים. חשבנו, פעלנו וקיווינו. שנה חלפה והסתבר שטעינו! להנהלת בית הלוחם ירושלים לא היה עניין לפתח את קבוצת הרכיבה באופני שטח במתכונת שהצענו. הצטערתי מאד! אבל, אז הבנתי שעלי לחפש מסגרות אחרות לטיולי אופניים.

 

בספטמבר 2013, הכרתי באקראי את צחי גל שאף הוא תושב מבשרת ציון והתחלתי לרכוב אתו בסביבת מגורינו. הוא הזמין אותי להצטרף לקבוצת רוכבי בית זית. מאז, בשבתות רבות, אני מטייל בהרי יהודה ובירושלים עם חברי קבוצה זו והקבועים שביניהם הם האחים יוסי ומוטי נחמיאס, יניב שושני וצחי גל. במקביל המשכתי לרכוב עם גלעד רגב באמצע השבוע ובימי שישי אתו ועם קבוצה קטנה שכללה את חברים מבית הלוחם משה אברהמי, שלמה קארו, ויצחק צוקרמן ('צוקי') ואחרים שהצטרפו מעת לעת. עם קבוצה זו רכבתי עד קיץ 2014.

 

באוגוסט 2014, רוני רווה, ביתי היקרה, נזכרה שבילדותה רכבה על אופניים וביקשה לחדש ימיה כקדם, והפעם לרכוב באופני שטח. החלטנו שלפני שנקנה אופניים, נבדוק אם הרכיבה מתאימה לה והאם זה לא רצון חד פעמי. צחי גל השאיל לי זוג אופניים. במשך מספר שבועות רכבנו במסלולים קלים מאוד, בתחילה בפארק הירקון ולאורך חוף הים בתל אביב ובהמשך, בשרון בסמיכות למקום מגוריה. באוקטובר 2014 התחלנו לחפש לה אופניים מתאימים. אדם וקסלר, שכן שלה, הפנה אותנו לשרון נאור (איש הסינגלמאניה בקבוץ העוגן) וממנו קניתי לה את האופניים ('29 Mondraker XR ). בהזדמנות  זו השתדרגתי ורכשתי את האופניים של דובי לנדאו (מדגם Mondraker 29 xtr). שמחתי מאוד שביתי רוני תהייה שותפה נוספת לטיולי שטח ואזכה להרבה שעות איכות במחיצתה. התחלנו לתור יחד את השרון אבל, בגלל אילוצי לימודים ומטלות נוספות שלה, רצף הטיולים נקטע מעת לעת.

 

בסוף שנת 2014 ובמהלך שנת 2015 הכרתי חברים נוספים, וכך הרחבתי את מעגל השותפים  לרכיבה והגדלתי את תחום אזורי הטיול.
עם שאול נשרי מקבוץ העוגן, אותו הכרתי בסינגלמאמניה, רכבתי מספר פעמים בעמק חפר;
עם שרון בן חיים ממבשרת ציון, אותו הכרתי אצל איברהים, רכבתי בהרי יהודה;
התחלתי לרכב עם מיכאל סופר מתל אביב ועם ארז צפדיה מעומר אותם אני מכיר שנים רבות מעיסוקיי המקצועיים, עם הראשון במישור החוף ועם השני בהרי יהודה ובשפלה;
חברי עמיר בראור מחמדיה חיבר אותי עם לוי אבנון אף הוא מחמדיה ואתו התחלתי לרכוב בעמק חרוד ועמק המעיינות וברמות הגליל התחתון המזרחי;
עופר צינדר ממודיעין, אותו הכרתי באקראי באחת הרכיבות, היה שותף לטיולים בשפלה הצפונית ובהרי יהודה;
עם בן דודי בני ברייר מנתיב העשרה המשכתי לטייל במישור החוף הדרומי;
עם רז גורן מכפר יונה רכבתי מספר פעמים בקיץ באזורים שונים, הוא גם הזמין אותי לטיולי הקבוצה אותה הוא מוביל שנים רבות. לאחר פעמיים הבנתי שהטיולים עם קבוצה זו אינם מתאימים לי בגלל רמת הרכיבה הגבוהה של חבריה.
אדוארדו אוקסמן מחיפה, אותו הכרתי דרך רשת Facebook , הגיע עם אנשי קבוצתו לטיול בירושלים והזמין אותי להצטרף לטיוליה בצפון הארץ.

 

הכתיבה ב-Facebook  חשפה אותי לחברים רבים. בזמן האחרון נוצרו ניצנים חדשים של הכרויות וחברויות חדשות. סביר להניח שבזמן הקרוב הן תפתחנה מעבר לקשר הווירטואלי. אני מקווה שבעקבות זה יתרחב עוד מעגל החברים שאיתי במשעולי הרכיבה

 

הטיולים מתחילת
העידן הטכנולוגי שלי
אביב תשע"ה
(מרץ 2015)

לרכיבה באופניים יש גם ממד טכנולוגי. עד הזמן האחרון הייתי בור ועם ארץ! לא הכרתי ממד זה וכמובן שלא השתמשתי בו. זה נשמע מוזר אבל זו הייתה המציאות. במהלך 2015 נחשפתי בהדרגה למספר היבטים של ממד זה. בעזרה, בסיוע ועצות של מספר אנשים התחלתי ללמוד אותם. בדיעבד, אני מבין שהיבט הטכנולוגי, הרכיבה שלי הייתה שייכת לעידן קדום פרה-היסטורי.

 

רוני פתחה לי צוהר ראשון לטכנולוגיה. בקיץ 2014 היא נדנדה לי שוב ושוב שאתחיל להשתמש בטלפון החכם. היא נתנה לי את הטלפון הישן שלה ואף התקינה בו את תכנת האימון Endemondo. ומאז, מבלי שהייתי מודע, התחלתי להקליט את מסלולי הטיול, אבל, לא ידעתי איך להעביר אותם למחשב ומה לעשות איתם.

 

במרץ 2015 התקדמתי צעד נוסף, גדול ומשמעותי: רוני לימדה אותי את רזי השימוש ברשת החברתית Facebook. אחרי כל טיול התחלתי לכתוב פוסט עליו. בתחילה הפוסטים היו קצרים. ממאי 2015 התחלתי "להשתולל" והשקעתי בכתיבה. הרחבתי את הפוסטים לסיפורים ארוכים שכללו את תיאור הטיול והחוויות שבו, סיפור הדרך ומידע על המקומות האזורים. לפוסטים אלה גם צרפתי מפות וצילומים ושלמדתי צירפתי גם קבצי מסלול ((gpx.

 

ממאי 2015 הרחבתי בהדרגה את המיומנויות הטכנולוגיות שלי בתחום הניווט. עופר צינדר הפך להיות מדריך ומנחה בעולם הטכנולוגי. הוא סייע לי רבות להתמצא ולהיכנס לעולם שהיה זר לי לחלוטין. הוא לימד אותי כיצד לייצא את מסלולי הטיולים שהקלטתי ואף התקין במחשב שלי את התוכנה המתאימה לכך. הוא ייעץ בהכנת שלד דפי טיול שהוכנו על בסיס הפוסטים שלי בפייסבוק ופורסמו באתר שלי "ארץ בחאקי" וגם עצב את הלוגו של דפים אלה. עצות טובות ומועילות בנושא טכנולוגיית הניווט והכנת דפי הטיול קיבלתי גם מרז גורן וגם מאדוארדו אוקסמן.

 

ביוני 2015 לאחר התלבטויות רבות, רכשתי את תכנת הניווט TwoNav ותוכנת מנהל המסלולים CompeGPS. אופיר מנור, נציג חברת TwoNav סייע לי בהתקנת התכנות ובסבלנות רבה הנחה והדריך אותי בצעדיי הראשונים. בנוסף, וכדי לשפר עוד יותר את השימוש בעזרים טכנולוגים, קיבלתי ביולי 2015 מבני משפחתי מתנה יפה – שעון פולאר V800. על מנת להתקין אותו, ולהתאימו לצרכי, הסתייעתי בנחום, (איש חברת אגנטק), שהדריך אותי בסבלנות.

 

אחרונים וחביבים הם שניים שבלעדיהם לא היה נולד האתר 'עמירם במשעולי ישראל'. יהונתן גלסנר מכפר אדומים הוא שיזם ביולי 2015 את הקמת האתר ובעצה משותפת יחד איתי בנה אותו בהתנדבות ראויה לציון במתכונת זו. בניית האתר נעשתה בתמיכתו של מוטי בוטבול מענתות, האיש שבנה ומתחזק את האתר 'ארץ בחאקי' – "האבא" של האתר "עמירם במשעולי ישראל".

 

הגלוי והנסתר
בשנה הראשונה
לפעילות האתר
מקייץ תשע"ה (יולי 2015)
עד קייץ תשע"ו (ספטמבר 2016)

 

בשנה הראשונה (מיולי  2015 עד יולי 2016) פרסמתי כמעט 160 סיפורי טיולים.

החברים במשעולים 

לשמחתי הרבה, מאז תחילת פעילות האתר "עמירם במשעולי ישראל" בקיץ תשע"ה, וביתר שאת מתחילת שנת תשע"ו, כל משאביי מופנים לטיולי האופניים: להכנות (תכנון המסלול והתיאומים השונים), לטיולים עצמם, לריכוז המידע (לרבות צילומים) ולכתיבה. המחקר המקדים לכתיבה הוביל אותי לסיפורים מעניינים ולעיתים ממש מרתקים ולהיכרויות עם אנשים מתחומים שונים. ארצנו הקטנה רוויית היסטוריה מהעת העתיקה ועד  העת החדשה.

 

בעקבות הפרסום העקבי והמתמשך של הטיולים ברשת ה- Facebook ובאתר "עמירם במשעולי ישראל", מעגל החברים שמצאו עניין בסוג הטיולים שלי התרחב מאוד. היו כאלה שפנו אלי וביקשו להצטרף לטיולים. אחרים הזמינו אותי לטייל באזורי מגוריהם. היו שהגיבו לסיפורים או לפוסטים ומשם התפתחה חברות ושותפות יפה.

 

חברים נתנו לי "רוח גבית" להעמקת הפעילות. חלקם הפכו להיות שותפים לטיולים בתדירות משתנה.

 

ההרכב האנושי של האנשים שטיילתי איתם, ומספר המשתתפים בטיולים, היה שונה מטיול לטיול. היו טיולים רבים שרכבתי עם חבר או שניים. היו טיולים בהם רכבתי עם  חבורה מצומצמת שמספר משתתפיה נע בין חמישה לשבעה אנשים. היו גם חבורות גדולות שמספרם הגיע לחמישה עשר איש ובטיולים בודדים אף למעלה מעשרים. השיא היה עשרים ושישה רוכבים ורוכבות אותם הובלתי באחד הטיולים בירושלים.

 

לחלק מהטיולים יצאתי עם ביתי רוני רווה חלק מהם היו טיולים קבוצתיים ואחרים אחה שבהם רק שנינו השתתפנו.

 

מעגל הרחב של החברים אפשר להגדיל את אזורי הטיול ולגוון את המסלולים:
עם עופר צינדר טיילתי באזור מודיעין ובן שמן;
עם יונה בקלצ'וק ורובי שבת יזמנו טיולים במטרופולין תל אביב;
עם צחי גל וקבוצת בית זית טיילתי בהרי יהודה;
עם אדוארדו אוקסמן טיילתי בכרמל, ועם חבורתו בעמק המעיינות ובנחל ציפורי;
עם איל אופק וחברים יצאתי ללמוד ולהכיר את רמת מנשה;
עם משה כץ מקבוץ אפק ונוספים טיילתי במישור מפרץ חיפה ובמערב גבעות אלונים – טבעון;
עם אלי שחר מתל יצחק יצאתי לתור בשרון ובחלק מהטיולים הצטרפו חבריו אליק קרייף וארנסטו סוקולבסקי ועוד נוספים;
עם רוכבים מקבוץ שובל בראשות לייזר קוברסקי נוצר שיתוף הפעולה שאפשר להתענג עליו;
דוד מאיר יזם והוביל טיול באזור נגבה;
התחלתי לטייל עם חיים מדינה בחבל הבשור ועם דרור עמית באזור חצרים;
עם עומרי בונה ואנשי קק"ל טיילתי מספר פעמיים בגליל התחתון ובעמק יזרעאל;
עם שי יגל זכיתי לצאת פעמיים להסתובב באזור שדה בוקר;
הצטרפתי פעמים לטיולי "קבוצת גלגליגיל" בראשות גיל רוטהלוץ וחלק מהם הובלתי.
רכבתי עם חברי "קבוצת עידן אופן" בראשות עידן הלל מקבוץ רבדים וטיול אחד הובלתי.
מקיץ תשע"ו עם רז גורן יזמתי טיולים במרחב התפר ובמסלולים בלתי מוכרים

 

בטיולים השונים הצטרפו מעת לעת חברים נוספים: לוי אבנון, מיכאל סופר, שרון בן חיים, עמית פניקלשטיין, עמיקם פרייס, שמיל פלד, אהרון ברוכין, יואב מלין, ארז בלשאי, אמנון אלבי, גידי בשן, ומוטי ארמלין.

 

במהלך השנה קיבלתי תמיכה לוגיסטית בכל הקשור לטיפול באופניים. בחנות האופניים במשמר העמק רכשתי את האופניים החדשים שלי ומאז אני נהינה מיחס אדיב ומסור וטיפול מקצועי ואמין מידיהם של גלי רונן, גל ושאר אנשי המקום. גם השנה הסתייעתי בתמיכה המופלאה של איברהים (אופני ההר במבשרת ציון) ובנו טארק.

 

מרבית הטיולים היו במרכז הארץ והיו באזורים הבאים: הרי יהודה, פרוזדור ירושלים (כולל מסלולי הבית ממבשרת ציון למעלה החמישה וממבשרת ציון להר איתן) ובתוך ירושלים וסביבתה; בשפלה, מלכיש ועד מודיעין לרבות התפר בין השפלה הנמוכה ומישור החוף; בשרון, מהירקון עד אזור פרדס חנה לרבות מרחב התפר; בתל אביב וברמת גן; במישור חוף דן, בשטחים הפתוחים והבנויים במטרופולין תל אביב ובשוליו ומישור החוף הדרומי, מנחל שורק ועד נחל שקמה.

 

בשנה זו הרחבתי את טווח הטיולים והגעתי גם לצפון הארץ שם נערכו פחות מרבע הטיולים שלי הרבה יותר מהשנה הקודמת (תשע"ה) ואלה היו האזורים: רמת מנשה, מישור מפרץ חיפה והגבעות הסמוכות אליו, בכרמל, (טיול אחד בלבד!), בעמקים צפוניים: שלושה טיולים: בעמק חרוד ובעמק המעיינות, בעמק יזרעאל, ובגבעת המורה, בגבעות אלונים ולאורך נחל ציפורי (טיול אחד) וגליל תחתון, טיול ביער רכס כפר החורש.

 

טיילתי מעט גם בדרום ובעיקר בצפון ומערב הנגב: במישור חוף הנגב וחבל הבשור, במרחבי הלס של צפון הנגב, בהר הנגב הצפוני בעיקר באזור שדה בוקר

המחקר והכתיבה

 

כמו חלק גדול מרוכבי האופניים לאחר כל טיול "רצתי לספר לחבר'ה". כתבתי פוסט קצר ואליו צרפתי מבחר ראשון של תמונות ופרסמתי אותו ב-  Facebook..

 

יום או יומיים לאחר הטיול כתבתי על הטיול בהתאם לתבנית שהתגבשה במשך השנה שהפכה במהלך השנה מ"דף הטיול" ל"סיפור הטיול". כתיבת סיפור כולל איסוף המידע והכנת המפות אורכת, לרוב, שני ימי עבודה. בסיפור משולב מידע (מלל, מפות ותצלומים) על אזור הטיול, המסלול והמקומות לאורכו שכולל ומציג את הנושאים הרבים כפי שמוצג בדף הבית.

 

שנת תשע"ו   (ספטמבר 2015 – ספטמבר 2016) הייתה שנת פעילות פורייה ואינטנסיבית הן בטיולים (כ- 105 טיולים), הן בהיבט החברתי והן בכתיבה. בסיום שנה זו ייחלתי שהשנה החדשה, תשע"ז תהייה כמו קודמתה ואולי אף מוצלחת יותר.

 

עד אז טרם הגעתי לאזורים רבים. בצפון הארץ עדין טרם טיילתי בהרי הגליל העליון והתחתון, במישור חוף הגליל, ברמת הגולן, בעמק הירדן ובעמק החולה. במרכז הארץ לא הגעתי למדבר יהודה ולשפלה הדרומית וגם לאזורי הדרום לא הגעתי עדין, להר נגב, לערבה ולהרי אילת. אני מקווה שאטייל באזורים אלה בשנה הקרובה, ואם לא, אז בשנה שאחריה. הכוונה היא להגיע לכמה שיותר משבצות ארץ, לכל מקום שאפשר לרכוב בו הן בשטח הפתוח והן בשטח הבנוי.

 

שנת תשע"ז
מספטמבר 2016
עד ספטמבר 2017 

 

שנת תשע"ז  (ספטמבר 2016 – ספטמבר 2017) הייתה שנת פעילות פורייה ואינטנסיבית. מספר המסעות בה היה קטן מהשנה הקודמת, כ- 70 בלבד. הסיבה לכך הייתה היעדרות מהשטח מספר פעמים: חודשים בחורף בגלל פגרת פציעה ומספר שבועות במהלך השנה בגלל ארבע יציאות לחו"ל.

 

כמו בשנה שעברה,  ההרכב האנושי של האנשים שטיילתי איתם, ומספר המשתתפים בטיולים, היה שונה מטיול לטיול. היו טיולים רבים שרכבתי עם חבר או שניים. היו טיולים בהם רכבתי עם  חבורה מצומצמת שמספר משתתפיה נע בין חמישה לשבעה אנשים. היו גם חבורות גדולות שמספרם הגיע לחמישה עשר איש ובטיולים בודדים אף למעלה מעשרים.

 

כמו בשנה הקודמת מעגל הרחב של החברים אפשר להגדיל את אזורי הטיול ולגוון את המסלולים:
עם יונה בקלצ'וק יזמנו טיולים במישור חוף דן וסביב פתח תקווה
עם איל אופק וחברים יצאתי ללמוד ולהכיר את חבל תענך ומורדות הגלבוע ואת אמות המים לקיסריה
עם משה כץ מקבוץ אפק ונוספים טיילתי במישור החוף הצפוני ובמערב גבעות אלונים – טבעון;
עם שמחה רום טיילנו במישור חוף הגליל העליון המערבי
עם צביקה אסף ועילם רן טיילנו בגבעות טבעון וציפורי
עם אלי שחר מתל יצחק יצאתי בחורף לתור בשרון ובחלק מהטיולים הצטרפו חבריו אליק קרייף, לאונרדו לם וארנסטו סוקולבסקי ועוד נוספים;
עם רוכבים מקבוץ שובל בראשות לייזר קוברסקי  ואיל גזית ודוד פרידברג ממשמר הנגב המשיך שיתוף הפעולה שאפשר מסעות באזורם
עם גיל מועלם התחלנו לטייל ברמת הגולן ומורדותיה.
עם חיים רובינציק טיילנו מספר פעמים במישור החוף הדרומי
עם עמית פינקלשטיין טיילנו באזור רמלה ולוד ובאזור נס ציונה ורחובות
דוד מאיר יזם גם השנה והוביל טיול באזור נגבה;
עם אביטל לירן וניסן יערי טיילתי מספר פעמים במקומות שונים ובחלק מהם עם אנשי "קבוצת אביטל שם זמני"

 

בשנת תשע"ז התגבר שיתוף הפעולה עם רז גורן במסעות אמצע השבוע, רובם היו מסעות חקר באזורים שונים בארץ לרבות מרחבי התפר באזורי הקו הירוק, וחלקם היו מסעות לשחזור מהלכי הקרב במלחמת העולם הראשונה ובעיקר באלה שבוצעו במסגרת "מרדף פלשת".

 

בטיולים השונים הצטרפו מעת לעת חברים נוספים לאלה לעיל והם: לוי אבנון, מיכאל סופר, עמית פניקלשטיין, עמיקם פרייס, יואל שדה, יעקב פרומן, נתי זיו, אופיר בר, שמחה רום, ארז צפדיה ומוטי ארמלין.

 

במהלך השנה קיבלתי תמיכה לוגיסטית בכל הקשור לטיפול באופניים. בחנות האופניים במשמר העמק אני ממשיך ליהנות מיחס אדיב ומסור וטיפול מקצועי ואמין מידיהם של גלי רונן, גל ושאר אנשי המקום. גם השנה הסתייעתי בתמיכה המופלאה של איברהים (אופני ההר במבשרת ציון) ובנו טארק.

 

לסיום שנה זו, ראוי לציין את התמיכה מאחור שקיבלתי מיונתן גלסנר בכל הקשור לתפעול האתר ולעדכון השוטף בעטיים של הצרכים המזדמנים

 

שנת תשע"ח
מספטמבר 2017
עד ספטמבר 2018 

 

שנת תשע"ח  (ספטמבר 2017 – ספטמבר 2018) הייתה שנת פעילות פורייה ואינטנסיבית אולם, מספר המסעות בה היה קטן אף מזה של השנה הקודמת ועמד על 65 טיולים בלבד.

 

משך הזמן בשנה זו שהוקדש לטיולים קטן. בשנה זו השתתפתי פעמיים בשני קורסי צילום ויצאתי למספר טיולי צילום, רוני ביתי הגיעה לארץ חמש פעמיים והעדפתי להיות איתה. בשנה זו השתתפתי חודשים רבים בהפגנות נגד השחיתות השלטונית. בנוסף במשך כחודש וחצי הייתי מושבת כתוצאה מנפילה באחת הרכיבות. פעמים בודדות מזג אוויר קיצוני בחורף ובקיץ מנע רכיבה..

 

כמו בשנה שעברה,  ההרכב האנושי של האנשים שטיילתי איתם, ומספר המשתתפים בטיולים, היה שונה מטיול לטיול. היו טיולים רבים שרכבתי עם חבר או שניים. היו טיולים בהם רכבתי עם  חבורה מצומצמת שמספר משתתפיה נע בין חמישה לשבעה אנשים. היו פעמים בודדות שרכבנו גם חבורות גדולות שמספרם הגיע לחמישה עשר איש..

 

כמו בשנה הקודמת מעגל החברים אפשר להגדיל את אזורי הטיול ולגוון את המסלולים:
בירושלים טיילתי פעמים רבות עם רוני רווה בעת ביקוריה בארץ, עם דורון דורי מספר פעמים ועם עוד חברים מקיבוץ שובל ומשמר העמק, מקבוצת גלגליגיל ועוד
עם גיל מועלם טיילנו ברמת הגולן.
עם נתי זיו ויעקב פרומן ממולדת טיילנו ברמות יששכר
עם יונה בקלצ'וק יזמנו טיולים במישור חוף דן וסביב פתח תקווה וטיול אחד בהרי יהודה
עם מיכאל סופר יזמנו טיולים בשכונות עבר הירקון ורמת השרון
עם איל אופק וחברים רכבנו ברמות מנשה, הר חורשן וגבעות אלונה
עם משה כץ ונוספים טיילתי בטיול מעניין בעכו בסביבתה ובגני רדואן הסמוכים לעיר
עם ניר עתיר מאפיקים טיילנו בעמק הירדן ולאורך הירמוך
עם אלי שחר יצאתי מספר פעמים לתור במישור חוף השרון ובעמק חפר;
עם קבוצת גלגליל יצאתי לתור את סביבת חדרה ומצוקי גדור
עם איל גזית ודוד פרידברג העמיק שיתוף הפעולה שאפשר מסעות באזורם בנחל גרר ויובליו
עם אבי דן מגבים טיילנו באזור שער הנגב דורות, רוחמה, ניר עקיבא ועוד
עם אמיר הורוביץ טיילנו בגבעות השפלה הדרומית בין נחל כלך ונחל אדוריים
עם חיים מדינה טיילנו באזור נחל הבשור
עם עומר שדה נחשון יצאנו לתור בגבעות השפלה ובאזור חולדה וטל שחר
עם עידן הלל יצאנו לתור במרחב שורק-גדרה בין רבדים ובין רכס מע'ר
עם חיים רובינציק טיילנו במורד נחל לכיש ובחוף אשדוד
עם עמית פינקלשטיין טיילנו באזור באר יעקב, נס ציונה, רחובות וחולות פלמחים
עם דוד מאיר טיילנו בשדות נגבה;
עם ארז צפדיה יצאנו לגבעות סנסנה בדרום מערב הר חברון
עם דורון קדמיאל טיילנו באזור פרדס חנה וכרכור
עם רז גורן במסעות אמצע השבוע, רובם היו מסעות חקר בכתף הכרמל, בשפלה הצפונית באזור נחל שילה בשפלה הדרומית באזור נחושה ובית גוברין ובשני בטיולים בעקבות קרבות
מלחמת העולם הראשונה: קרב עיון קרא וצליחת הירקון.
לבד טיילתי במבשרת ציון, הר איתן וברמת גן

 

בטיולים השונים הצטרפו מעת לעת חלק מהחברים לעיל ונוספים והם: עמית פניקלשטיין, גיל מועלםמשה כ"ץ, בועז בן חורין, לייזר קוברסקי, איל גזית, דוד פרידברג, לוי אבנון, דורון דורי, מיכאל סופר, יואל שדה, צביקה אסף, עילם רן,  פיפ מסאסע, יעקב פרומן, נתי זיו, דוד מאיר, רון בן יעקב, אלי פורמברג, ארז צפדיה, יוסי שורר, ומוטי ארמלין.

 

במהלך השנה קיבלתי תמיכה לוגיסטית בכל הקשור לטיפול באופניים. בחנות האופניים במשמר העמק אני ממשיך ליהנות מיחס אדיב ומסור וטיפול מקצועי ואמין מידיהם של גלי רונן, גל ושאר אנשי המקום. גם השנה הסתייעתי בתמיכה המופלאה של איברהים (אופני ההר במבשרת ציון) ובנו טארק.

 

בשנה זו המשיך יונתן גלסנר לתמוך בתפעול האתר ולעדכן אותן באופן שוטף בעטיים של הצרכים המזדמנים.

 

שנת תשע"ט
מספטמבר 2018
עד ספטמבר 2019 

 

הפעילות בשנת תשע"ט  (ספטמבר 2018 – ספטמבר 2019) כללה 88 טיולים אולם, היא שינתה כיוון. מספר טיולי /דיווש הצטמצם מאוד והיה 40 בלבד (לעומת 65 בשנת תשע"ח, ו-70 בשנת תשע"ז) . לעומת זאת גדל מספר הטיולים  ברגל וברכב גדל ועמד על 48.

 

לצערי, אפשרויות היציאה לשטח בשנה זו הצטמצם מאוד מאוד בגלל מספר סיבות:
* בשנה זו השתתפתי שלוש פעמים בקורסי צילום.
* רוני ביתי הגיעה לארץ שלוש פעמיים והעדפתי להיות איתה,
* פעמיים (בחורף ובסתיו) שהיתי בלונדון למשך מספר ימים בביקור אצל רוני ביתי.
* שבע פעמים במהלך השנה נאלצתי לשבות מפעילות במשך מספר שבועות בגלל ענייני בריאות.
* פעמים בודדות מזג אוויר קיצוני בחורף ובקיץ מנע רכיבה.

 

כמו בשנה שעברה,  ההרכב האנושי של האנשים שטיילתי איתם, ומספר המשתתפים בטיולים, היה שונה מטיול לטיול. היו טיולים רבים שרכבתי עם חבר או שניים. היו טיולים בהם רכבתי עם  חבורה מצומצמת שמספר משתתפיה נע בין חמישה לשבעה אנשים. היו פעמים בודדות שרכבנו גם חבורות גדולות שמספרם הגיע עד לעשרים איש.

 

המאפיין הבולט בטיולי / דיווש בשנה זו היה הטיולים בערים הגדולות.
* בירושלים (שלושים וחמש פעמים , מתוכם שש עשרה פעמים באופניים תשע עשרה פעם ברגל וס"ה כמעט 40% מסך הטיולים השנה)
* תל אביב (שבע פעמים מתוכם ארבע באופניים),
* גבעתיים (טיול אופניים),
* בני ברק (פעמיים טיול אופניים ),
* גבעת שמואל (טיול אופניים)
* לוד (ארבע  פעמים מתוכם פעם באופניים, פעם ברגל ופעמיים ברכב),
* פתח תקווה (טיול אופניים),
* נתניה (טיול אופניים),
* רהט (פעמיים טיול ברכב)
* ראשון לציון (טיול אופניים),
* אשדוד (טיול אופניים),
* חיפה (טיול ברגל),
* רמת גן (שלוש פעמים ברגל)
* עכו (חלק מטיול אופניים)

 

כמו בשנה הקודמת מעגל החברים אפשר ולגוון את המסלולים:
עם סמדר בן דור יצאתי מספר פעמים לטיולים ברכב
בירושלים טיילתי פעמים רבות ברגל לבד, באופניים רק עם דורון דורי פעמים רבות ופעמים עם חברים נוספים
עם יאיר פז, יואל רסקין וליאור פרי יצאתי מספר פעמים לטיולים ברגל בירושלים.
עם גיל מועלם טיילנו פעמיים בצפון רמת הגולן, פעם באופניים ופעם ברכב
עם יונה בקלצ'וק יזמנו טיול בתוך פתח תקווה וגם טיול בבני ברק וגבעת שמואל
עם מיכאל סופר יזמנו טיול באזור מזרח נחל הירקון ולשטחים הפתוחים מצפון לתל אביב
עם משה כץ טיילתי פעמיים במישור חוף עכו
עם הדסי זכריה טיילנו פעמיים ברכב בגליל התחתון והעליון
עם אלי שחר יצאתי פעמיים לתור בלב השרון, ויזמנו גם טיול בתל אביב בו השתתפו חבריו מתל יצחק וגעש
עם מיכאל עוזרמן יזמנו פעמיים טיולים בעמק חפר וחוף השרון;
עם באסם הוזייל וחמד הוזייל יזמנו שני ביקורים ברהט
עם אורי לביא יזמתי טיול עומק בדרום תל אביב
עם איל גזית טיילנו באזור משמר הנגב ושובל
עם עומר שדה יזמנו טיול אופניים בלוד
עם יאיר פז יזמנו טיול רכב בלוד אותו הוביל אלי בוטבול שהצטרף לטיול האופניים ולטיול שלישי נוסף
עם עידן הלל יצאנו לתור במרחב בין רבדים לאשדוד
עם שרון בן חיים  טיילנו בעיר אשדוד 
עם עמית פינקלשטיין טיילנו בראשון לציון
עם ארז צפדיה יזמנו פעמיים טיול לשדות מישור החוף הדרומי
עם רז גורן יזמנו שני מסעות אמצע השבוע האחד בנתניה והשני בעקבות קרבות תש"ח בלטרון
עם חנן גטרידה יצאתי לשני סיורי צילום בחורף באזור רחובות – נס ציונה ובתחילת הקיץ בעמק הארזים
לבד טיילתי במבשרת ציון, הר איתן, ברמת גן, בתל אביב

 

בטיולים השונים הצטרפו מעת לעת חלק מהחברים לעיל ונוספים והם: עמית פניקלשטיין, משה כ"ץ, מיכאל עוזרמן, עדי קידר, בועז בן חורין, לייזר קוברסקי, אלי שחר, אליק קריאף, איל גזית, דוד פרידברג, לוי אבנון, דורון דורי, מיכאל סופר, צביקה אסף, פיפ מסאסע, רון בן יעקב, אלי פורמברג, ארז צפדיה ואחרים, 

 

במהלך השנה קיבלתי תמיכה לוגיסטית בכל הקשור לטיפול באופניים.
*בחנות האופניים במשמר העמק אני ממשיך ליהנות מיחס אדיב ומסור וטיפול מקצועי ואמין מידיהם של גלי רונן, גל ושאר אנשי המקום.
* הסתייעתי באופן שוטף בתמיכה המופלאה של איברהים (אופני ההר במבשרת ציון).
* הילרד הרט מכפר סבא
מדד את צורה הישיבה באופניים

 

בשנה זו המשיך יונתן גלסנר לתמוך בתפעול האתר ולעדכן אותן באופן שוטף בעטיים של הצרכים המזדמנים.

 

 

 

 

This page has the following sub pages.