מושב נאות הכיכר בערבת סדום12 בנובמבר 2022

 

נאות הכיכר הוא מושב בצפון הערבה מדרום לים המלח.

 

ביום חמישי 10 בנובמבר 2022, הגענו סמדר ואני לבקר בו.

 

היה זה התחלת ביקור/סיור/צילום רביעי ביישובי ערבה התיכונה והערבה הצפונית: הראשון: מושב פָּארָן מול גבול ירדן בערבה תיכונה (מרס 2022), השני מושב עין יהב על גבול ירדן בערבה תיכונה (אפריל 2022). השלישי מושב עידן ליד גבול ירדן בקצה ערבה תיכונה (מאי 2022)

 

התוכנית המקורית הייתה לבקר במקום באפריל 2022 אולם אז נאלצנו לדחות אותה ברגע האחרון.

 

בזמן שהות בחמי מרפא בים המלח, נוצרה הזדמנות להתחיל את הביקור. אולם, לצערנו התאפשר לנו להגיע למקום רק בשעות האור האחרונות.

 

במעט הזמן הספקנו לראות את היישוב ולהתרשם ממנו.

 

הקשר אל המארחים ביישובי ערבה התיכונה והצפונית נוצר בסיועו באדיבותו של יוני שטרן ולעל כך נתונה לו התודה מראש.

יוני שטרן, תושב נאות הכיכר שבערבות סדום, טייל מנוסה ומוביל מסעות טיולים בארץ ובירדן. יועץ תיירות (בין היתר למועצה אזורית ערבה תיכונה), מורה דרך, מדריך ומרצה בקורסים בידיעת ארץ ישראל ובתיירות

 

הביקור במושב נאות הכיכר נעשה במסגרת מיזם סדרת ביקור/שיטוט/צילום ביישובים הכפריים וגם במסגרת סדרת סיורים לאורכם ובאזורי של גבולות ישראל.

 

אסף מדמוני הוא האיש שאירח אותנו במושב נאות הכיכר יחד עם רעייתו בתיה.

אסף (אביאסף) מדמוני הוא איש אשכולות בנושאי תנ"ך וידיעת הארץ, חוקר, כותב, מרצה ומורה דרך. כפי שהוא מעיד "רק על עצמי לספר ידעתי – בקצרה" ומעט תוספות: יליד ירושלים 1948 (נין לעולי תימן הראשונים שהגיעו לירושלים ב 1881). בתיה היא האשה שאיתו ואם ילדיו והם הורים לארבעה: אביחי, מעוז, הדר ויותם וגם סבתא וסבא לאחד-עשר נכדים. עד כאן הקטע החשוב ביותר בחייו. חונך על ברכי האמונה והמסורת המחייבים נאמנות מוחלטת לארץ-ישראל עם-ישראל ומורשת ישראל. בטרם צבא הדרכה בצופים, שירות סדיר (גד 890) וגם מילואים בצנחנים. מאז 1978 חי ופועל במושב נאות-הכיכר. לפני כן היה היה פקח רשות שמורות הטבע של שמורת עין גדי. את החלום הגדול הוא  מגשים יום-יום ברכישת ידע בספריה הפרטית. ומעשיר את הארכיון הפרטי במסמכים והקלטות. מאז גיל 14 המצלמה צמודה בכל מקום, מעולם לא הייתי צלם, רק אדם שיש לו מצלמה, ויותר מכל מיועדת לקלוט נופים, משפחה, פרחים ובעלי-חיים. כך נכנסו לתוך מצלמתי הצבוע הראשון שצולם בטבע. וגולת הכותרת,  הצילום הראשון של הנמר בטבע (15.10.1974). חובב גדול של עבודות עץ ומתכת. יוצר כוסות קידוש מעץ. ובחצר מיצגים שונים העוסקים בנושאים חברתיים ופוליטיים וגם טיפה הומור. מורה-דרך ברישיון משנת 1988. ומרצה את סיפור ים-המלח והמרחב העוטף בנושאים רבים ומעניינים. אסף ישמח למפגשים ושיחות על כוס קפה, ובבקשה בתאום מראש

שם פגשנו את חברי מיכאל עוזרמן (נתניה) שהוא חבר של אסף מימים ימימה. הוא ציין והוסיף אסף איש מלא מרץ אוהב אדם, שנים רבות מלווה את אלמנות ויתומי הצנחנים ואלה רק מקצת מפעילותו ההתנדבותית.

 

התחלנו בשיחת היכרות קצרה, התכבדנו בתה ובתמרים מחצר ביתם.

 

אסף התחיל וסיפר בקצרה ומעט על עצמו, על המושב, על האוכלוסייה והקהילה, על החקלאות, על החינוך ועוד.

 

לאחר מכן יצאנו לסיור קצר מאוד מאוד בשטח הבנוי ובשטחים החקלאים הצמודים לו.

 

המשכנו, ובשטח הפתוח הצמוד לשער היישוב פגשנו את "חוג בין ערבים" – שיזמה בתיה. בחוג משתתפות משפחות וילדיהם הקטנים והם מסתובבים בערוצי הוואדיות בשעת האור האחרונה.

 

הצטרפנו אליהם לחלק מהטיול.

 

לקראת חשיכה חזרנו לביתם של בתיה ואסף על מנת להמשיך להתרשם ממוצגי האומנות המפוזרים בחצר ביתם וגם מהספרייה המרשימה.

 

הביקור הסתיים בתחילת הערב. אז, יצאנו חזרה בדרכנו למלון בו שהיינו.

 

***********

להלן מובא מידע שנלמד במסגרת ההכנה טרם הביקור וגם מידע ששמענו מאסף
בנוסף מובאים צילומים שנעשו במהלך הביקור

******

נאות הכיכר הוא מושב
הנמצא בתחומי מועצה אזורית תמר
ומשתייך לתנועת האיחוד החקלאי 

תחום המועצה האזורית תמר

האזור הגיאוגרפי
ערבת סדום

המושב נמצא בסמוך
למוצא נחל הערבה
ונחל אמציה
אל ים המלח

**

***

מעט אודות תולדות היישוב 

נאות הכיכר יושבה לראשונה בשנת 1959 כחוות בוקרים, על ידי צעירים ממקומות שונים בישראל, חלקם ותיקי הערבה, שעלו על הקרקע בניגוד לעמדת המוסדות המיישבים שהזהירו מפני קדחת. בנוסף לגידול עדר בקר, גודל במקום מטע תמרים נסיוני, ירקות ופרחים שהושקו ממי תהום מלוחים.

 

באוגוסט 1961 הותקן בחווה מכשיר קטן להתפלת מים שייתר את הצורך להביא מים מסדום. בשנת 1964 כבר סופקו המים משני קידוחים מקומיים.

 

יהדות אוסטרליה תרמו כסף להקמת מבנה מגורים ייחודי המכונה המבצר, המבנה בצורת מרובע סגור והקיפי כלל את דירות תושבי המושב לצד מבני הציבור וחדר האוכל. המבנה תוכנן על ידי נחום זולוטוב. לאחר בניית בתי הקבע, שימש מבנה המבצר כבית הספר של ילדי המושבים נאות הכיכר ועין תמר. לאחר סגירת בית הספר והעברתו לנווה זוהר, ננטש מבנה המבצר. בשנת 2017 שופץ המבנה והוא קולט תוכניות חינוכיות בשיתוף פעולה עם גופי חינוך ציוניים ומשמש כמרכז תנועת האיחוד החקלאי.

 

בשנת 1962 הוקמה בחווה חברת טיולי המדבר "נאות הכיכר" שהייתה הראשונה בתחום תיירות המדבר, תחילה באזור ים המלח ולאחר מכן גם בכל הערבה עד הרי אילת.

 

באוקטובר 1962, לאחר הצטרפות מתיישבים חדשים, הוחלט שהחווה תוכר כיישוב קבע אולם ההחלטה לא יצאה אל הפועל בהיעדר מתיישבים בעלי משפחות. עם זאת, המשק הצטרף לתנועת האיחוד החקלאי.

 

עד שנת 1965 עזבו דור המייסדים, והגיעו במקומם מתיישבים אחרים. עדר הבקר נמכר לאחר שהתברר כגרעוני, ובמקומו הוקמו בריכות דגים. ביישוב הוקמו חדרי־ארוח (צריפים) למטיילים.

נאות הכיכר וסביבתו בראשית שנות ה-50'

לאחר מלחמת ששת הימים היווה היישוב יעד לפעילות חבלנית, כולל ירי קטיושות. בינואר 1967 פיגוע חבלני גרם להרס המבנה המרכזי "המבצר" אשר הוחל בבנייתו מספר שנים קודם לכן.

 

בתרומת יהודים מדרום אפריקה ומניו זילנד הוקם עבור המתיישבים מבנה קבע אבל בהיעדר כמות מספקת הוחלט על הבאת גרעין התיישבות שיקים במקום מושב שיתופי ונמנע ממתיישבי המקום להיכנס למבנה הקבע.

 

בשנת 1968 התפרקה קבוצת נאות הכיכר, שהוקמה בסוף שנות החמישים, ונטשה תמורת פיצויים את הצריפים ששימשו אותה באזור המוצא של נחל אמציה למלחת סדום. מחנה הצריפים עבר לידי צה"ל, שהקים במקום, הסמוך לגבול עם ירדן, נקודת משמר

 

בשנת 1969 הושג הסכם עם הסוכנות על פיו שולם למייסדים פיצויים תמורת פינוי המקום, לצורך הקמת היאחזות נח"ל. במקום הוקם בסיס צבאי, בו התרחש אסון נאות הכיכר בדצמבר 1970 עת התמוטט סלע על חדר האוכל של הבסיס. הבסיס הועבר בשנת 1997, ובמקום נותרה אנדרטה לזכר החיילים שנספו באסון.

 

הגרעין החדש של נאות הכיכר, שעלה לקרקע ביוני 1970 למקומו הנוכחי של היישוב, ליד מוצא נחל הערבה, עלה במסגרת האיחוד החקלאי, שנתן חסות לרעיון ההתיישבות הרב תכליתית. רעיון זה היה אמור להוות בסיס לסוג התיישבות חדש, אשר יאפשר מגוון דעות פוליטיות וצורות עבודה וחברות. לאחר שנה, עקב חילוקי דעות פנימיים, פרש בעל הרעיון ומגבש הגרעין, אורי גלעד (גולדשמידט), וניסה להמשיך את דרכו ביישובים חמרה ואשלים.

 

במהלך שנות ה-80 שקע המושב בחובות כבדים.

 

במהלך שנות האלפיים התחדש המושב בתשתיות, מבני הציבור שופצו ומשפחות חדשות נקלטו.

*

פרנסת אנשי המושב נשענת על חקלאות, תיירות ומקצועות חופשיים רבים ‬במגזר הציבורי (דימונה, ערד, באר שבע, ערבה תיכונה, ירוחם), במלונות ים המלח, בתעשייה (מפעלי‭ ‬ים‭ ‬המלח ורותם, קמ״ג) ובמועצה‭ ‬האזורית‭ ‬תמר.

*

*

חינוך

תינוקיה‭ ‬ופעוטון‭ ‬עד‭ ‬גיל 3 ‬במושב‭ ‬השכן – עין‭ ‬תמר

 

גן‭ ‬טרום‭ ‬חובה‭ ‬וחובה‭ ‬בנאות‭ ‬הכיכר‭.

 

בית‭ ‬הספר  ייסודי בבית הספר ‬האזורי‭ ‬״תמר״ בנווה‭ ‬זוהר‭‬  ‬

 

חטיבת‭ ‬הביניים‭ ‬והתיכון‭ ‬ ‬בבית‭ ‬הספר‭ ‬האזורי‭ ‬עין‭ ‬גדי

 

חינוך בלתי פורמלי: תנועת‭ ‬הנוער‭ ‬של‭ ‬האיחוד‭ ‬החקלאי ‭ ‬ומערך‭ ‬חוגים

 

עצור גבול לפניך!

אבן הגבול בנחל ערבה, צילום סמדר בן דור

מבט אל נחל ערבה וקו הגבול

אבן גבול בערוץ נחל ערבה, צילום סמדר בן דור

צילום סמדר בן דור

*******

*

****

בית משפחת מדמוני

*

צילום סמדר בן דור

אי אפשר להתבלבל באיזה צד של המפה הפוליטית נמצא אסף

צילום סמדר בן דור

צילום סמדר בן דור

צילום סמדר בן דור

צילום סמדר בן דור

צילום סמדר בן דור

צילום סמדר בן דור

צילום סמדר בן דור

צילום סמדר בן דור

מפגש עם חוג בין ערבים 

מקום הפעילות

צילום סמדר בן דור

צילום סמדר בן דור

סבא אסף ונכדיו

נכנסים לשטח

*

צילום סמדר בן דור

תצורת הלשון"
שנקראת "חוואר הלשון"
אבל היא אינה חוואר!!!

תצורת הלשון היא תצורה גאולוגית הנמנית עם חבורת ים המלח.

 

התצורה הושקעה משני צדדי נהר הירדן בעת קיומה של ימת הלשון, ומכאן שמה.

 

ימת הלשון היא אגם שכיסה בעבר את אזור בקע ים המלח, כולל בקעת הירדן וחלק מאזור הערבה.

 

בשיאו, לפני כ-25,000 שנה, האגם השתרע מהכנרת בצפון, ועד לאזור חצבה בדרום (נחל גדרון).

 

אורכו המרבי היה כ-230 ק"מ ורוחבו המרבי כ-17 ק"מ.

 

האגם מכונה "לשון" על שם רובדי הסלע המורכבים מארגוניט וחרסיות מהם בנויה לשון ים המלח.

 

רובדי סלע אלה נקראים תצורת הלשון ובשמם העממי "חוואר הלשון".

 

ימת הלשון הצטמקה סופית לפני 17,000–15,000 שנה כתוצאה משינויי אקלים, ובסופה נותרו ים המלח וים הכנרת כפי שאנו מכירים אותם כיום.

*

לעיתים נקראת התצורה גם בשם "חוואר הלשון" בשל צבעה ופריכותה, אולם מדובר בטעות: תצורת הלשון אינה מורכבת מחוואר.

 

סלעי התצורה כוללים וָרווֹת – שכבות ריבוד עונתיות או שנתיות של סלעי משקע.

 

בעונות החורף שקעו בימה חרסיות וחומרי סחף שנשטפו לימה על ידי מערכת נחלים ויצרו את השכבות הכהות.

 

בעונת הקיץ פסקה זרימת המים לאגם, והחלה התאדות אשר הביאה לעליית מליחות המים. בתנאים אלה החלו לשקוע ארגוניט וגבס אשר יצרו את השכבות הבהירות.

 

עובי התצורה הוא כ-45 מטרים. שכבות תצורת הלשון הורבדו במהלך הפליסטוקן בימת הלשון בתקופה שבין 14–70 אלפי שנים לפני זמננו.

 

הקמטים בשכבות תצורת הלשון נוצרו כתוצאה מרעידות אדמה, שערבלו את שכבות הבוץ בהם שקעו שכבות חרסית וארגוניט צעירות שלא הספיקו להתגבש לגמרי. בדרך זו נוצרו הקימוטים המאפיינים את שכבות הלשון בנחל.

 

המים מתחתרים בקלות בסלע הפריך של תצורת הלשון ויוצרים את הבתרונות של דרום ים המלח. מערת הקמח בערוץ נחל פרצים היא דוגמה טובה לתהליכי הבליה החלים על הסלע.

 

מקור והרחבות 

צילום סמדר בן דור

פיסול בטבע

*

*

אסף מנסה לשכנע

*****

עוד משהו אסון נאות הכיכר

ביום רביעי, 30 בדצמבר 1970, בשעה 12:15 בצהריים, התמוטט לפתע חלק מצוק בגובה 12 מטר ופגע בצריף ששימש מטבח ושק"ם של היחידה.

 

מיד לאחר מכן התמוטט כל הצוק, שהיה מורכב מסלעי חוואר הלשון, ונפל על חדר האוכל בשעה שחיילי הבסיס אכלו ארוחת צהריים. האסון נבע מתופעה מוכרת באזור: גשמים שירדו באזור בימים שלפני ההתמוטטות, ערערו את יציבות המצוק.

 

חיילים ששהו מחוץ לחדר האוכל הזעיקו עזרה, וכעבור פחות משעה כבר נחת במקום מסוק ראשון של חיל האוויר עם צוות רפואי.

 

פינוי הסלעים שמחצו את הצריף (בגובה של כשלושה מטרים ורוחב של ארבעה עד חמישה מטרים) חייב שימוש בציוד מכני כבד. תחילה הגיע למקום ציוד מכני ממפעלי ים המלח הנמצאים בסמוך, ובהמשך הגיעו גם כלים של חיל ההנדסה.

 

העבודות נמשכו ברציפות והתנהלו בלילה לאור זרקורים ולפידים. עד חצות הוצאו כל הפצועים וההרוגים שהיו קבורים מתחת ל-1,500 טונות של סלעים ועפר.

 

במהלך פעולות ההצלה ביקרו במקום שר הביטחון משה דיין, הרמטכ"ל חיים בר-לב, אלוף פיקוד הדרום אריאל שרון והרב הצבאי הראשי שלמה גורן.

 

הבסיס הצבאי עמד במקומו עד 1997.

 

במקום האסון תחת הסלעים שהתמוטטו הוקמה אנדרטה לזכר הנופלים.

 

תושבי היישובים נאות הכיכר ועין תמר עורכים מדי שנה את טקס יום הזיכרון לחללי צה"ל במקום.

 

*******

צילום סמדר בן דור

צילום סמדר בן דור

רגע לפני שעזבנו, צילום סמדר בן דור

 

******

סוף דבר

*****

ביקור מפגש/סיור/צילום זה
היה קצר מאוד מאוד!

למרות זאת יכולנו ללמוד
מעט על המקום
ולהכיר אותו
ואת סביבתו הקרובה

*****

אודה על האמת
הצטערנו שהיה לנו
זמן הקצר להיות במקום
ונמנע מאתנו סיבוב ארוך
בשטח הבנוי
ובעיקר בשטחים החקלאיים
וכן נמנע מאתנו מפגש
עם אנשים נוספים במושב
כפי שהיה לנו בביקורים הקודמים
במושבי ערבה תיכונה.

******

בקרוב נחזור לנאות הכיכר
להשלים את החסר.

****

תודה למיכאל עוזרמן
שהציע שנבקר
במקום במועד זה

*****

תודה לאסף
על האירוח החם והלבבי
שלא חסך מלספר,
להראות ולהוביל אותנו
בשיטוט הקצר

******

תודה לבתיה
שהזמינה אותנו
לפעילות חוג בין ערבים

****

תודה לסמדר על הצילום.

 

 

השאר תגובה