קיבוץ נירים שבמישור חוף הנגב3 בדצמבר 2020

 

תיעוד זה הוא, הראשון מבין שלושה, הכולל רשמי ביקור בקיבוץ נירים ביום שני 30 בנובמבר 2020.

 

ארנון אבני הוא שאירח את סמדר ואותי.

ארנון אבני מתגורר בקיבוץ מאז שנולד השנת 1953. ארנון שהיום הוא גם סבא גדל בקיבוץ כילד, נער וחייל, התחתן והקים משפחה. ארנון במקצועו הוא גרפיקאי שהחל את דרכו בעיתון על המשמר ובהמשך התפתח והפך להיות קריקטוריסט וגם צלם. ארנון עסק ועוסק בעוד נושאים שונים.

 

בתחילה שוטטנו עם ארנון בחצר הקיבוץ.

 

בהמשך יצאנו לתור במרחבי השדות של הקיבוץ המתפרסים עד גבול רצועת עזה .

 

בשעת אחר הצהרים המשכנו ונסענו לאורך הקטע האמצעי של דרך נוף נחל הבשור.

****

מיקום קיבוץ נירים

קיבוץ נירים נמצא במישור החוף הנגב בנגב המערבי,  ונכלל בתחומי המועצה האזורית אשכול.

****

****

****

הקיבוץ נוסד בשנת 1946 על ידי גרעין של השומר הצעיר. מקור שמו של הקיבוץ בגדוד 'ניר' של השוה"צ שחלק מחבריו היו בין מקימי הקיבוץ. במוצאי יום כיפור של שנת 1946, במסגרת מבצע 11 הנקודות, עלה הקיבוץ על הקרקע באזור דנגור. בראשית דרכו הצטרפו אל הגרעין המייסד של הקיבוץ שלוש קבוצות נוספות: ההכשרה הבולגרית שישבה במסילות, והשלמות של צעירים ניצולי שואה מהקיבוצים כפר מסריק ועין החורש. יום לאחר הכרזת העצמאות, נלחמו חברי נירים בגבורה בפני התקפה של כוח משוריינים מצרי.
בשנת 1949 העתיק הקיבוץ את מקומו כ-20 ק"מ צפונה לאזור 'חירבת מעין', בו הוא שוכן עד היום. מייסדי הקיבוץ ואלה שהצטרפו אליהם יחד בנו והפריחו את האזור המדברי בו שוכן הקיבוץ, תוך התמודדות לאורך שנים ארוכות עם התלאות הבטחוניות שבחיים על הגבול. עם השנים גדל הקיבוץ והתרחב, נולדו בו בנים והתווספו אליו גרעינים נוספים, מישראל ומדרום אמריקה.

נירים וסביבתה בתום העשור הראשון

דמות נירים כיום

****

עיקר פרנסתו של נירים היא על החקלאות. ענף גידולי השדה חולש על שטחים נרחבים וגידולים מגוונים ומעסיק עובדים מקצועיים רבים, מרביתם בני הקיבוץ. בנירים ענפים חקלאיים נוספים, כמו מטע האבוקדו, החממות והרפת, שהישגיהם המקצועיים הם מהטובים בארץ. נירים הוא גם אחד מהמשקים האורגניים הגדולים ביותר במדינת ישראל. לקיבוץ שותפות במפעל 'נירלט' ובנוסף, חלק נכבד מחבריו מוצא את פרנסתו מחוץ לקיבוץ בעבודות בתחום החינוך והאקדמיה, החקלאות, הרווחה ובריאות הנפש, הנדסה, טכנולוגיה וחקלאות.
כיום מונה הקיבוץ כ-400 נפש, מתוכם כ-200 חברים, עוד 100 ילדים ו-40 תושבים המתגוררים במקום ונהנים מחיי קהילה עשירים וסביבה ירוקה ופורחת.
בשנים האחרונות עובר הקיבוץ תהליך של שינוי אורחות החיים, ומעבר מקהילה שיתופית לקהילה המקיימת ערבות הדדית במודל 'רשת ביטחון'. מטרתו המרכזית של תהליך השינוי: לעודד צמיחה דמוגרפית וקליטת בנים, בשאיפה להמשיך לקיים במקום קהילה רב-דורית משגשגת.
מקור אתר נירים ראו להרחבה קצת היסטוריה 

*****

זמן המראות
התמונות תדברנה בעד עצמן

*****

בין בתי הקיבוץ

מבט ממעל

***

***

***

****

***

****

***

***

****

***

****

***

***

***

***

***

*****

אומנות על קירות המקלט
פרי מכחולו ודמיונו של ארנון אבני

***

***

***

****

****

***

***

****

****

***

******

המשך השיטוט 

****

***

****

***

***

***

****

****

***

*****

פינת זיכרון

ב- 26 באוגוסט 2014, מבצע 'צוק איתן' עמד להסתיים בהפסקת אש. חמאס ניסה להשיג יתרון תודעתי והיום נפתח בירי רקטות ופצצות מרגמה. פצצה כזו של 120 מ"מ פגעה בקו חשמל מרכזי של הקיבוץ והפסיקה את זרם החשמל. למרות הסכנה, בשעות הצהרים המאוחרות הגיע צוות טכנאים של חברת חשמל לתקן את התקלה. בזמן שהם עבדו נמצאו לידם מספר אנשים מנירים,  רכז המשק גדי ירקוני, רכז הביטחון זאביק עציון וממנהל המוסך והמסגרייה שחר מלמד ואחרים. ואז, נשמעה אזעקה 'צבע אדום'. כולם מיהרו  לרוץ לתפוס מחסה במבנה בטון הקרוב אך, פצצת המרגמה הקדימה את השלושה. גדי נפצע ואיבד את רגליו. שחר וזאביק נהרגו. שעה לאחר האירוע הסתיים סבב הלחימה, אחרי 50 ימי לחימה.

****

*****

לפני סיום צילום פורטרט

***

***

הסטודיו של ארנון

מבנה הסטודיו היום, היה בית הילדים בו גדל ארנון ובהמשך הפך לבית הספר ואולי פעם יוסב להיות בית הורים בקרבה למרפאה.

את הקריקטורה השבועית שארנון שהכין לעיתון התנועה הקיבוצית "הזמן הירוק", ראינו על "שולחן העבודה"

חלק העבודות מעיסת נייר שנים קודמות

*****

סוף דבר

בשעות אחר הצהרים סיימנו את הביקור

***

*****

יצאנו בדרכינו חזרה לבית
מבסוטים ועליזים:

שמחנו להכיר את ארנון אבני,
התרשמנו מכישרונותיו ופעליו
ונהנינו לשוחח אתו בעניינים ונושאים שונים
ובמיוחד אלה הנמצאים על סדר היום.

שמחנו גם ללמוד על קיבוץ נירים
ולשוטט מעט במשעוליו 

 

******

תודה ארנון!