פגיעה ואולי הרס של יער הסתדרות המורים11 באוגוסט 2015

בימים אלה נודע על פגיעה קרובה, ואפשר לומר הרס של אחת משכיות החמדה בהרי יהודה. מדובר על הקמת ברכה ענקית לאגירת מים בלב יער הסתדרות המורים שהוא חלק מיער החמישה. יער זה צמוד ליישוב הר אדר ובו עובר מסלול הטיול ממבשרת ציון לרכס מעלה החמישה או לקיבוץ מעלה החמישה.

מיקום הבריכה ביער הסתדרות המורים

מיקום הברכה ביער הסתדרות המורים, הסימון המפה עופר צינדר

 

מדובר על בניית ברכה שתבנה על משבצת של 50 דונם ותאגור 50,000 קוב מים וקוטרה יהיה 100 – 130 מ'. הברכה היא אחד ממתקני מיזם "קו המים החמישי" של חברת מקורות (חברת המים הלאומית).

 

תכנית בניית הברכה, כמו כל תכנית המיזם, אושרה על ידי מוסד התכנון הגבוהה ברמה הארצית שנקרא ועדה תשתיות לאומיות (ות"ל). אישור התכנית התאפשר בעקבות הסכמת קרן קיימת לישראל שנטעה יער זה בראשית שנות ה-50'. מאז טיפחה אותו והכשירה בו דרכים וחניונים לרווחת הציבור.

דרך בלב יער הסתדרות המורים

דרך בלב יער הסתדרות המורים

 

בימים אלה החלה חברת מקורות בעבודות המדידה במקום והיא פועלת להוצאת מכרז לחברות בנייה. הכוונה שהעבודות יחלו בחודשים הקרובים וקרוב לוואדי שתמשכנה במשך שנתיים וייתכן אף יותר.

 

עבודות בניית הברכה לרבות הכשרת דרכי גישה  למשאיות, טרקטורים וצמ"ה יחסלו את היער. קיים ספק רב רב אם תצליח חברת מקורות שהתחייבה לשקם את היער ואף העמידה ערבות בנקאית לכך תצליח לשקם את היער ולהחזיר את מצבו לקדמותו.

 

תושבי הסביבה ובעיקר תושבי הר אדר שהברכה תבנה בסמוך אליו שיהיו הנפגעים העיקריים

היישוב הר אדר ממול לדרך בלב יער הסתדרות המורים

היישוב הר אדר ממול לדרך בלב יער הסתדרות המורים

 

תושבי הר אדר התארגנו למנוע את כריתת היער ולצורך כך הם הקימו ועד פעולה. הצעתם לבנות את הברכה במחצבה הנטושה הענקית בהר חרת הצמודה לדרך בין מעוז ציון ולצומת איתן.

 

קרוב לוודאי שהתארגנות זו היא מאוחרת! התכנית כבר כאמור, אושרה על ידי מוסדות התכנון וחברת מקורות בתיאום עם הקרן הקיימת החלה בצעדים למימושה. ספק אם פנייה לסעד מבג"ץ תענה. בית המשפט העליון קרוב לוודאי יחליט שאינו מתערב בשיקולי מוסדות התכנון.

 

חבל מאוד יהיה אם תכנית זו תמומש! אין צורך להרחיב על הנזק הסביבתי האדיר ועל ההשלכות הצפויות מעבודות הבנייה עצמן והנוכחות של מאגר המים ענק בלב היער. כנראה שאפשר יהיה למחוק את יער הסתדרות המורים מרשימת מסלולי הטיולים בהרי יהודה.

מבט על היער בשעת ערב מכיוון מזרח למערב

מבט על היער בשעת ערב מכיוון מזרח למערב

 

קשה להבין את ההתעקשות על הבניה דווקא במיקום זה שישנה חלופת מיקום אחרת. אולי אפשר לקוות שברגע האחרון מישהו יתעורר ויחשוב שוב על העניין וימנע את הפגיעה האנושה ביער יפה זה ויפה שעה אחת קודם.

מיקום הבריכה ביער הסתדרות המורים

מיקום הבריכה ביער הסתדרות המורים, סימון הברכה עופר צינדר

 

השאר תגובה