רמת רחל, מראות ממצפה יאיר לעת ערב בראשית הסתו27 בספטמבר 2021

 

להלן סדרת צילומים ממצפה יאיר שברמת רחל שנעשו לעת ערב של ראשית סתו תשפ"ב, ביום ראשון 26 בספטמבר 2021.

 

אל המקום הגענו סמדר בן דור ואני ביוזמת עמיתי גדעון ביגר, שהוביל אותנו למקום.

גדעון בִּיגֶר, גאוגרף והיסטוריון, פרופסור אמריטוס לגאוגרפיה היסטורית ומדינית בחוג לגאוגרפיה וסביבת האדם באוניברסיטת תל אביב, ואחד מתחומי מומחיותו הם גבולות בינלאומיים בכלל וגבולות ארץ ישראל ומדינת ישראל בפרט.

דרכנו השתלבו פעמים רבות מאז סוף שנות ה-70'. הוא היה אחד ממוריי בשנה ב' ללימודי בוגר במחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית; בהמשך שימשתי עוזר הוראה שלו בחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת תל אביב; הוא היה אחד משופטי עבודת הדוקטורט שלי; בשנים האחרונות הוא עוקב באדיקות אחרי פרסומיי באתר עמירם משעולי ישראל ומעת לעת מעיר להם או מוסיף מידע.

******
מצפה יאיר,
הנמצא בסמוך לגן הארכיאולוגי
בתחום קיבוץ רמת רחל,

מקום התצפית

המקום הוא אתר
להנצחת של יאיר אנגל ז"ל
בן רמת רחל,

***

יאיר אנגל , בן יונית ויוסף (ג'וחא). נולד ביום כ"ד בטבת תשל"ז (14.1.1977), בקיבוץ רמת רחל. כשנולד היה האח הצעיר של יעל ויואב, ובהיותו בן שבע נולדו התאומות יפעת ויערה, ויאיר הפך ל"ילד סנדוויץ'", אבל רק בתיאוריה, כי למעשה הוא היה תמיד בן יחיד ומיוחד.

 

יאיר החל את לימודיו בבית-הספר היסודי "אלון" שבקיבוץ מעלה החמישה, וכשהיה עליו לעבור לבית-ספר תיכון, העדיף ללמוד בגימנסיה העברית ברחביה, ירושלים, כדי שיוכל להמשיך לשחק כדורסל בנבחרת הנערים של "הפועל" ירושלים, אליה הצטרף כבר בהיותו בן אחת עשרה. מייקל ג'ורדן היה הספורטאי הנערץ עליו, וקבוצת הכדורסל "שיקגו בולס" היתה הקבוצה האהובה עליו. הוא נהג ללבוש את התלבושת שלה בכל הזדמנות מתאימה וידע עליה הכול. כשהתחיל ללמוד בגימנסיה רחביה, הצטרף יאיר לנבחרת הכדורסל של בית-הספר. המאמן שלו באותה נבחרת מציין, שהוא היה "אחד מעמודי התווך של נבחרות בית-הספר, הן באתלטיקה קלה והן בכדורסל. בכישרונו ובהתלהבותו הצליח יאיר למשוך אחריו את שאר חבריו לנבחרות. הישגיהם, כמו גם הישגיו, זכורים לטוב עד היום."

 

את הלימודים השגרתיים אהב יאיר פחות, והיתה לו דרך משלו ללמוד. כך, למשל, החליט בגיל צעיר שמיותר לו להתאמץ ללמוד אנגלית: "אחרי הצבא אסע לארצות הברית לכמה חודשים, שם אלמד את השפה מהר וטוב. עכשיו חבל על הזמן." אבל כשהבין שצריך לעמוד בבחינות הבגרות, עשה מאמצים ועבר אותן בציונים טובים.

 

יאיר אהב את השילוב בין חיי הקיבוץ לחיי העיר וידע למצוא את המועיל ואת החיובי בשתי צורות החיים. היו לו קשרים טובים עם חבריו וחברותיו מן הקיבוץ ומן העיר כאחד.

 

כשהגיע יאיר לכיתה י"ב, בחר לעשות את השירות הצבאי ביחידה שרמת הקושי שלה היא הגבוהה ביותר. מכאן ועד ההחלטה להתגייס לשייטת היתה הדרך קצרה. יאיר התגייס באוגוסט 1995 והשירות בשייטת התאים לאופיו הטוב והחברותי, ולמוטיבציה הגבוהה שלו. במהלך האימונים הקשים לא נשמעה מפיו תלונה כלשהי, ובבית הוא קיבל את מלוא התמיכה והעידוד. כולם היו גאים בו.

 

ביום כ"ד בכסלו תשנ"ז (4.12.1996) מצא יאיר את מותו בעת אימון צלילה, כשהוא קשור בחבל חיים לחברו, סמל ראשון מתן פוליבודה. לעולם לא נדע את הסיבות האמיתיות שגרמו למותו. יאיר הובא למנוחת עולמים בקיבוץ רמת רחל. השאיר אחריו הורים, שלוש אחיות ואח. יאיר נפל בעת מילוי תפקידו והוא עוד לא בן עשרים. לאחר מותו הועלה לדרגת סמל ראשון.

 

מקור והרחבה אודות יאיר אנגל ז"ל, אתר יזכור של משרד הביטחון

 

המצפה עוצב על ידי האמן רן מורין
ובנוי בצורה מעגלית מאבנים מסותתות
שבמרכזן ניצב לו עץ אלון. 

***

*****

מראות ראשונים 

****

***

****

מבט על ירושלים

צילום סמדר בן דור

מבט לכיוון צפון

*****

תחילת שקיעת השמש

צילום סמדר בן דור

***

צילום סמדר בן דור

מבט יוקד אל השקיעה

***

*****

השקיעה בעיצומה

צילום סמדר בן דור

****

***

מנציחים את השקיעה

צילום סמדר בן דור

***

**

***

***

אנשים נחמדים שהסכימו להצטלם

*****

ערב בא

***

***

***

*****
סוף דבר,
אתר מרהיב ומכובד
ותצפית נהדרת

*****

מקום ראוי לביקור
כולל את הגן הארכיאולוגי

ואת חוות אייל
שהיא חווה אקולוגית טיפולית,
המנציחה וממשיכה את דרכו של אייל יואל ז"ל,
בן קיבוץ רמת רחל שנולד וגדל בו
ונהרג בשנת 2002 במהלך מבצע חומת מגן.

*****

תודה לגדעון על היוזמה,

תודה לסמדר שהסכימה להצטרף
ותרמה את צילומיה.

השאר תגובה