שכונה גנרית חדשה במבשרת ציון27 ביולי 2021

 

סוד ידוע הוא שהעיירה הקטנה מבשרת ציון שבהרי ירושלים היא מקום מגוריי.

 

אני גר במקום למעלה מ-18 שנים ומעת לעת יוצא לתור אותו.

 

ביום שלישי, 27 ביולי 2021 יצאתי לראות את השכונה החדשה שנבנתה בחלקו הדרומי של היישוב ונקראת "חוצבים מזרח" כמוצג במפה.

 

******

 

טרם הצגת מראות השכונה החדשה אחזור ואציג בקצרה את היישוב

 

מבשרת ציון הוא יישוב פרברי בהרי ירושלים ואוכלוסייתו היא כ-27,000 נפש. היישוב נמצא משני צדדי כביש מס' 1 ( ירושלים -תל אביב), כ- 6 ק"מ מהכניסה המערבית לירושלים.

 

מבשרת ציון היא מועצה מקומית ששטח שיפוטה הוא כ-64564 דונמים וכולל כ – 6,300 יחידות דיור ב- 15 שכונות. הבינוי מאופיין בבניה צמודת קרקע ובניה רוויה בצפיפות נמוכה המשתפלת על מורדות הרי ירושלים.

 

המועצה הנוכחית הוקמה מאיחוד שלושה היישובים – מבשרת-ירושלים, מעוז-ציון א' ומעוז-ציון ב' – שהוקמו בעשור הראשון של המדינה בקצה המזרחי של פרוזדור ירושלים. שלושת היישובים תוכננו כיישובים בעלי אופי כפרי עם בתים בני קומה אחת ומשק עזר לידם.

 

 

בשנת 1951 הוקם היישוב מעוז-ציון א' באזור הקסטל מדרום לכביש ירושלים תל-אביב, בתחילה כמעברת עולים יוצאי כורדיסטאן ועיראק ואחר כך כיישוב בעל אופי כפרי המשלב משקי עזר. מרבית מהתושבים עבדו במחצבה שהייתה בחלק הדרומי של היישוב. בשנת 1954 הוקם מעוז-ציון ב' ממזרח למעוז-ציון א' ואף הוא אוכלס על ידי עולים מכורדיסטאן. שני היישובים נקראו שנים רבות גם בשם "קסטל". בשנת 1956 הוקם היישוב מבשרת-ירושלים מעברו הצפוני של כביש ירושלים-תל אביב ואוכלס על ידי עולים יוצאי צפון אפריקה. בשנת 1963 אוחדו שלושת היישובים למועצה מקומית אחת שנקראה מבשרת ציון, שם שהוא שילוב השמות מעוז ציון ומבשרת ירושלים. הרחבת היישוב וגדילתו החלה בסוף שנות ה-70' של המאה הקודמת.  האוכלוסייה החדשה שהגיעה ליישוב החל משנת 1978 היא ברובה אוכלוסייה חילונית שיצאה מירושלים וחיפשה מפלט משאון הכרך, אך עדיין חיפשה את קרבת העיר כמקור פרנסה ושירותים. הבניה החדשה והרחבת היישוב נמשכו בהדרגה עד העשור הראשון של המאה הנוכחית. במחצית השנייה של העשור הנוכחי החלה בניית השכונה החדשה בחלקו הדרומי של היישוב מושא תיעוד זה ובמחצית שנת 2021 החלה אכלוסה.

 

מקור ולהרחבה מידע אודות היישוב ראו באתר המועצה המקומית

 

השכונה החדשה הכוללת 19 בניינים וביניהם שטחי ציבור קטנים, בעיקר גנים נבנתה במסגרת הבינוי שהוביל שר האוצר משה כחלון (2015 – 2019) וידוע בשם "מחיר למשתכן".

 

כך על שטח קטן ומצומצם נבנו בצפיפות יש לומר, בניינים רבי קומות והכל אחד מהם עשרות דירות.

 

סיבוב בשכונה החדשה מלמד שהיא דומה, ניתן לומר, זהה לכל השכונות החדשות שנבנו ביוזמת המדינה משנות ה-90' של המאה הקודמת.

 

זוהי בנייה גנרית, חסרת ייחוד למקום!

 

התמונות להלן מציגות את השכונה החדשה

****

 

***

****

***

***

***

****

***

****

***

****

***

***

***

השכונה צמודה לאזור בתי המלאכה ומסחר

***

***

****

***

****

*******

סוף דבר

יש לברך על הבנייה החדשה שמציעה מאות דירות, מגדילה את ההיצע ומסייע, (אולי) בהורדת המחירים.
אילו התמונות היו מוצגות ללא זיהוי מקום, האם היה ניתן לדעת היכן באיזה בארץ נמצאת השכונה?

 

מתבקשת השאלה מדוע כל הבניינים בכל הארץ שנבנים ביוזמת המדינה זהים ודומים?

 

מי "האחראי" לשעמום העירוני הזה, האם הם האדריכלים שזה מה שהם מסוגלים לייצר? האם אלה מוסדות התכנון חסרי המעוף? האם אלה מוסדות המדינה שמבקשים שהבניה תהייה כזאת?

 

האם לא ניתן היה עם קצת חשיבה מחוץ לקופסה לייצר שכונות חדשות שיהיה להן ייחוד ואופי מקומי.

 

תקנו אותי בבקשה, אם אני טועה או אתם חושבים אחרת!

 

*******

מקבץ תגובות שהתקבלו
לאחר פרסום התיעוד

 

"אכן אתה ממש צודק. רוצה לציין שלפני כעשור התקיים בישוב תהליך אסטרטגי בשיתוף הציבור. באופן גורף ביקשו התושבים לשמור על אופייה הכפרי של מבשרת ציון. ברור לכולם שלא ניתן להמשיך ביחידות צמודות קרקע אבל אפשר היה לעשות מאמץ ולהתאים לאופי הישוב."

 

דווקא שכונה נחמדה עם הרבה מרחב ציבורי. הבן שלי גר שם לזוג צעיר זו אחלה שכונה."

 

"אין באמת כל ייחוד לשכונה ולא ניתן לדעת היכן היא… הקבלנים בונים הכי בזול שאפשר למכור הכי ביוקר ולמדינה לא באמת אכפת. השאלה היא אם השכונה מספקת לתושביה את השירותים המינימליים או שלכל דבר הם צריכים לנסוע".

 

"אתה צודק בביקורת שלך לשכונה העלובה שנבנתה לאחרונה. אני מאשים בראש ובראשונה את המתכננים חסרי שאר רוח וללא כשרון ורצון להשתפר. עצוב מאוד שזה המצב, לצערי לא מפתיע."

 

"עדיין לא הזכרת בדבריך את התשתיות שלא תכלנה את כל מה שמתלווה לבנייה הזאת. מכבישים , חנויות ושאר הצרכים והשירותים….. בכל אופן הצילומים , כתמיד, חדים , בהירים ומייפים את המציאות."

 

"הבעיה של השכונה הזו (חוצבים מזרח) אינה בשעמום האדריכלי שלה, לזה התרגלנו. זו שכונה שנולדה בחטא. זו קומבינה בין מנהל מקרקעי ישראל שמעוניין לדחוף כמה שיותר "יחידות דיור" לכל ישוב, לבין קבוצה מיליטנטית של "צעירי מבשרת" שרצו דירות בזול וראש מועצה שרצה שקט. לקחו שטח שהוגדר בתב"ע כ"אזור מסחרי" (במילים פשוטות: שטח שמכניס כסף למועצה פושטת רגל חסרת הכנסות) והפכו אותו ל"שטח למגורים" (זוגות צעירים שכמעט לא משלמות ארנונה אבל צורכות שירותים יקרים) כך ישוב מתאבד."

 

תגובתי לנ"ל " אני מסכים אתך שהשכונה נולדה בחטא כפי שכתבת. בתיעוד זה ביקשתי להאיר את ההיבט האדריכלי בלבד! אחת הבעיות המרכזיות של השכונה היא הנגישות, ציר אחד בלבד. אני יכול לתאר את הפקק הענקי שייווצר כל בוקר כאשר מאות משפחות יאכלסו את השכונה. אני גם לא רוצה להרחיב בנושא שינוי צביון היישוב שמעמיסים עליו בנייה דחוסה. אין ספק שיש צורך במתן אפשרויות דיור לזוגות צעירים. כנראה שהאפשרויות טובות יותר נעלמו מיוזמי הבניה ביקשו ליצור מהר ובמחיר מופחת מאסה של בניינים במקום מצומצם."

 

השאר תגובה