אנדרטת מגילת האש – משואה לתקומה21 בנובמבר 2020

 

תיעוד קצר זה מוקדש לאנדרטת מגילת האש הנמצאת בהרי ירושלים, ובה מונצחים תולדות עם ישראל משואה לתקומה.

 

אל המקום ביום שני 17 בנובמבר 2020 הגענו עמית פינקלשטיין, ארז צפדיה ואני בטיול ברכב  בהרי ירושלים אחרי השיטוט במושב כיסלון.

 

מיקום האנדרטה ביער הקדושים
שבהרי ירושלים, סמוך למושב כסלון
.

****

****

****

***

האנדרטה הוקמה ביוזמת "בני ברית" בארצות הברית, ובתרומתו. האתר נבחר על ידי יוסף וַיְץ, מראשי קק"ל וממייסדי מינהל מקרקעי ישראל. את האנדרטה פיסל האמן נתן רפופורט, ניצול השואה בעצמו. נחנכה בחודש מרץ 1972.
האנדרטה עשויה ברונזה וגובהה שמונה מטרים. צורתה היא של שני גלילי מגילה, המביעים את היותו של עם ישראל עם הספר. גליל אחד מתאר את השואה והשני את התקומה.

****

בחלק המסמל את "השואה" מתוארים בין השאר יאנוש קורצ'אק וילדיו, שורת קסדות המתארות את החיילים הנאצים, דמות מלוחמי הגטאות האוחזת רימון, ודמויות נוספות מאחורי גדרות המחנות. את חלק השואה חותמים תמונות של ניצולי השואה העולים לארץ במבצעי העפלה, יהודים מהארץ שעוזרים להם לרדת מהסירות, ודמות יהודי המנשק את אדמת ארץ ישראל.
בחלק "התקומה" מפוסלים סמלים שונים של הארץ כמו: עצי זית, ילד אוחז אשכול ענבים, הרב גורן התוקע בשופר ליד אבני הכותל המערבי, מנורת בית המקדש המתוארת בשער טיטוס, דמות זקן (בן דמותו של רבי אריה לוין) המסמלת את אליהו הנביא, אנשים רוקדים הורה ודגלים מתנופפים ליד מלאך התוקע בחצוצרה.
במרווחים שנוצרו בין שני הגלילים ממוקמים שני חדרי זיכרון, שבתוך כל אחד מהם חרוט פסוק מהתנ"ך.
מקור ולהרחבה ראו באתר החברה להגנת הטבע

******

קק"ל בנתה ומתחזקת את המקום ובימים אלה  סיימה פרויקט של שיקום והנגשת האתר לנכים.

*****

****

****

***

****

****

****

******

סוף דבר,

האתר מרשים ומכובד,
האנדרטה מכובדת ומכבדת

*****

מי שטרם ראה את האנדרטה
מוצע להגיע למקום.