עמק הארזים בערב קיץ חם, מעונן ואביך2 בספטמבר 2020

 

עניינו של תיעוד זה הוא צילום בסיור  בעמק הארזים, שהוא חלק מהפארק של מטרופולין ירושלים.

 

סיור  זה ברכב התקיים בשעת ערב של יום שלישי 1 לספטמבר 2020.

 

סיור צילום זה יצאתי עם חברי הדסי זכריה "שהוציא" אותי לשטח במסגרת תהליך השיקום ההדרגתי והחזרה לשגרת החיים.

 

להלן מעט מידע אודות עמק הארזים ו-26 צילומים נבחרים.

 

******

עמק הארזים 

מבט לעמק הארזים מכיוון מדרונות מבשרת ציון

****

עמק הארזים הוא עמק שהוא חלק מהערוץ הראשי  של נחל שורק אליו מתנקזים נחל לוז ונחל חלילים היורדים מרכס הראל (הרכס הראשי של מבשרת ציון). העמק הוא חלק מהפארק הסובב את העיר ירושלים.  בתוך העמק נמצא הגן הלאומי עינות תלם.
השם "עמק הארזים" מופיע לראשונה בשנת 1923, כאשר בעינות תלם הסמוכה למושבה מוצא והכפר הערבי קולוניה הוקמה מושבה קטנה על חורבות היישוב היהודי בית טלמא. שמונה משפחות יהודיות התיישבו במקום, והניחו אבן פינה לבית ספר חקלאי לבנות דתיות. ליישוב המתחדש ניתן השם "עמק הארזים", ככל הנראה על שם הברושים הגדולים שצומחים בערוץ הנחל ודומים במראם לעצי ארז. בזמן מאורעות תרפ"ט (1929) היו תושבי היישוב תחת איום והיישוב ננטש.

****

העמק נתן את שמו לכל האזור הלא-בנוי הנושק לכניסה המערבית של ירושלים, והוא כולל את ערוצי נחל שורק ויובליו בין מבשרת ציון במערב לשכונת רמות אלון, הר חוצבים ועיי הכפר הנטוש ליפתא בירושלים. עמק הארזים ושוליו הם חלק ממסדרון אקולוגי ובו ריכוז גדול של בעלי חיים שהגיעו אליו בעקבות הבנייה של העיר ירושלים. לכן, יש עמק חשיבות מיוחדת כשמורה של נוף הרי יהודה שלא נפגעה על ידי הבניה והפיתוח. בעמק נמצאים  מעיינות, מטעים, בוסתנים וכרמי זיתים ומתקיימת בו להקה גדולה יחסית של מספר עשרות פרטים של צבי ארץ ישראלי, כמו כן נצפו בו בעלי חיים ועופות רבים.
בשל חשיבותו הרבה של העמק למאזן האקולוגי המתקיים בצד ירושלים ולמרקם החיים בעיר, תוכניות מתאר ארציות ומחוזיות ותוכניות האב לירושלים, מאז שנות השישים של המאה ה-20 הכירו בעמק הארזים וחשיבותו כשטח פתוח, עשיר במשאבי טבע המיועד לשימור. למרות זאת נסלל בו קטע כביש 1, במרכזו עובר גשר הרכבת הענק, בתוכו הונחו תשתיות מים ותקשורת ובשוליו נבנה מתקן אסטרטגי מסווג חשוב ביותר.  למרות זאת, ובגלל שהנגישות אליו קלה והתנועה במרבית שטחו היא על דרכי אספלט ובמקום נבנו תשתיות נופש המקום הפך ליעד פופולרי למטיילים וחובבי טבע מירושלים והארץ כולה ובמיוחד.

 

****

****

****

****

 

עננים מעל ראשינו בעיצומו של הקיץ

****

****

פתח המנהרה של כביש 16 החוצה את נחל שורק

סדרת שחור – לבן

****

****

***

עוללות הכרם

****

****

****

****

****

***

גשר הרכבת הענק והגבוה
החוצה את עמק הארזים
והמחבר בין המנהרות
בה עוברת מסילת הברזל
בקו ירושלים – תל אביב

***

גשר הרכבת החוצה את העמק

***

***

המחסום מכיוון בית אכסא

****

****

****

אתר אנדרטת
לזכר פיגוע
מגדל התאומים 11/9

מיקום האנדרטה

האנדרטה לזכר קרבנות אסון מגדלי התאומים, על הגבעה מעל עמק הארזים, הוצבה ביום 11 בנובמבר 2009. היא מעשה ידיו של הפסל אליעזר וייסהוף. בתוך מעגל גדול ניצב פסל גדול ממתכת. חלקו התחתון נראה כקיר קורס ועליו 50 כוכבים כמספר מדינות ארצות הברית וחלקו העליון בצורת דגל מתנופף כלפי מעלה. בבסיס הפסל נמצא גוש מתכת שנלקח משלד הריסות מגדלי התאומים והועבר לישראל מטעם עיריית ניו יורק לשם שילובו בפסל. בשולי המעגל נמצאים לוחות מתכת ועליהם מוטבעים שמות 2,980 הנספים בתוכם חמישה ישראלים.

***

****

עיי הכפר הערבי ליפתא

****

***

****

*****

סוף דבר,

תמיד מעניין להסתובב
בעמק הארזים

אני שמח
לחזור אט אט לאיתני
אבל עוד ארוכה הדרך

****

תודה הדסי  

 

השאר תגובה