עם אלפי הצליינים בחג ההתגלות (האפיפניה) בקאסר אל-יהוד (ינואר 2018)19 בינואר 2018

 

ביום חמישי 18 בינואר 2018, נסעתי עם ליאור פרי לאתר קאסר אל-יהוד כדי לצפות באלפי הצליינים שנהרו למקום במסגרת אירועי חג ההתגלות (האפיפניה)

 

אתר קאסר אל יהוד 

מיקום
בחלקו הדרומי של נהר הירדן,

10 ק"מ מזרחית ליריחו ודרומית לגשר אלנבי.
הגישה אליו היא מכביש 90 בקטע "עוקף יריחו".

מיקום קאסר אל יהוד

 

על פי המסורת היהודית זה המקום בו חצו בני ישראל את הירדן בדרכם אל ארץישראל לאחר מסע הנדודים במדבר. קאסר אל יהוד מונח שטבעו הערבים לל האזור. קאסר אל יהוד הינו שטח עצום ורחב ידיים שלא יודעים מהו גבולותיו. אין לנו שום הוכחה שזה המקום שבו חצו בני ישראל את הירדן להיפך הוא הנכון. במקרא מוזכרים מקומות שנקראים "מעברות הירדן" ששם אפשר היה לחצות את הירדן. עוד מקובל לזהות באתר את המקום בו נפרד אליהו מאלישע ועלה במרכבות האש השמיימה.
יתכן נראה כי דמויותיהם של אליהו ואלישע עמדו לנגד עיניו של יוחנן המטביל ועל כן בחר לפעול כאן. למקום הטבילה אין כל קשר ליהדות. על פי המסורת הנוצרית זה המקום בו הטביל יוחנן את ישוע ולכן נקרא "יוחנן המטביל"ורוח אלוהים צנחה עליו. המקום נחשב שלישי בקדושתו לנוצרים לאחר כנסיית המולד וכנסיית הקבר.
לכן, הצליינים המגיעים לארץ הקודש אינם פוסחים עליו. הם נוהגים לערוך במקום טקסי טבילה. הטקסים העיקריים נערכים בחג ההתגלות שניים עשר יום לאחר חג המולד, ולפי הלוח היולאני ב-18 וב-19 בינואר ומספר ימים לפני חג הפסחא.

 

********

מתחם קאסר אל יהוד משתרע על פני 329 דונם השייכים לכנסייה היוונית אורתודוקסית. החל מהתקופה הביזנטית ולאורך השנים נבנו במקום מנזרים ובתי הארחה לשימוש הצליינים שהגיעו לטבול במקום. ריבוי המנזרים במקום הקנה לו את הכינוי "ארץ המנזרים".
בתקופה העות'מאנית, כאשר הצטמצם מנהג הטבילה בירדן לכנסיות המזרחיות והשלטונות העניקו את חסותם לטקסי טבילה על הגדה המזרחית של הנהר, ננטשו המנזרים בהדרגה.
בתקופת המנדט הבריטי, התחדשה התיירות ליריחו ולאתר, ומנזרים חדשים הוקמו במקום. מצבם של המבנים התדרדר בעקבות רעידת אדמה בשנת 1956. לאחר מלחמת ששת הימים, בעטייה של מלחמת ההתשה, השתלטה ישראל על אזור המנזרים, הם ננטשו מיושביהם. מסביב למתחם ולאורך גדר המערכת הוטמנו שדות מוקשים. האתר שהיה שוקק חיים התרוקן ממבקרים. כחלופה למקום, הוקם ב-1981 אתר הטבילה ירדנית מדרום לכינרת.

 

אחד מנזרים בתוך השטח הממוקש

 

בשנות השמונים של המאה ה-20 בעקבות פניית הפטריארכיה היוונית נאות המנהל האזרחי ביהודה ושומרון, לפתוח את המקום ולאפשר את טקסי הטבילה העיקריים לעייל. ם הזמן חידשו עדות נוצריות אחרות את הנוהג.
לקראת ביקור האפיפיור בישראל בשנת 2000 ביצעה רשות הטבע והגנים עבודות באזור, שאפשרו את הגישה לנהר. עבודות נמשכו מספר שנים ותוקצבו על ידי משרד התיירות באמצעות חברה ממשלתית לתיירות והמשרד לפיתוח אזורי.
מאז שנת 2011, האתר מופעל על ידי רשות הטבע והגנים. במקום הוכשר אתר טבילה הכולל גרם מדרגות יורד אל נהר הירדן, נבנתה מרפסת תצפית הצופה על מקום הטבילה ועל גדת הנהר המזרחית. כמו כן הוכשרו מתקנים לנוחות הצליינים – שירותים, מי שתייה וחנות לממכר מזכרות.
למעט כנסיית יוחנן המטביל, המנזרים עצמם עדיין סגורים למבקרים מחשש למיקוש. בסמוך, ומדרום, נמצאים מנזר וכנסיית גרסימוס המקבלת תיירים בשמחה וראוי שווה לבקר בהם. בשנת 2017 התבשרנו שהרשות לפינוי מוקשים במשרד הביטחון תחל בפינוי מוקשים באזור בשנים הקרובות.

 

כנסיית יוחנן המטביל

משלהי המאה ה-20. האזור שמצדו המזרחי של הנהר, הנמצא בתחום ירדן פותח באופן משמעותי , נבנו מספר כנסיות והוקמה בו תשתית תיירותית נרחבת.

האתר בתחום ירדן

 

******

חג ההתגלות (אפיפנה)

 

חג ההתגלות (נקרא גם הלילה ה-12) נחוג אצל הכנסיות המזרחיות [אורתודוקסים, פרובוסלבים (רוסים, אוקראינים, רומנים, בולגרים וסרבים), גיאורגים, אתיופים, קופטים, אשורים וארמנים] ב-18 ן-19 בינואר.
החג מסמל את ירידת רוח הקודש בצורת יונה ביום טבילת ישו בידי יוחנן המטביל בירדן והכרזת קול משמיים כי הוא בנו של אלוהים ובחג המאמינים נוהגים לטבול בירדן.:
וַיְהִי כַּאֲשֶׁר נִטְבַּל יֵשׁוּעַ וַיְמַהֵר וַיַּעַל מִן־הַמָּיִם וְהִנֵּה הַשָׁמַיִם נִפְתְּחוּ־לוֹ וַיַּרְא אֶת־רוּחַ אֱלֹהִים יוֹרֶדֶת כְּיוֹנָה וְנָחָה עָלָיו׃ וְהִנֵּה קוֹל מִן־הַשָׁמַיִם אוֹמֵר זֶה בְּנִי יְדִידִי אֲשֶׁר־רָצִיתִי בּוֹ. מתי ג' 13–1

 

 

הצליינים המגיעים

אלפי הצליינים שנהרו לטקס ב-18 בינואר הגיעו
מהמדינות הבאות:
ישראל, יון, קפריסין, רוסיה, אוקראינה,
בלרוס, רומניה, בולגריה, סרביה מולדובה ואתיופיה
.

******

******

*****

מגיעות ראשונות

צליינים מרוסיה

******

******

*****

******

*****

*****

*****

חינוך כהלכה. מה יזכור הילד?

*****

****

******

*****

****

*****

******

נציגי יוון

קבוצה מיוון

*****

*****

*****

הרומנים הפטריוטים

כמרים מרומניה

*****

אחת המשלחות מרומניה

הרומני שבחבורה

*****

מוכנים לטבילה

גם בגד אדום הולך!

******

*****

שתהייה מזכרת

*****

מה קרה?

אחת מעמדות הצילום שלי, צילום ליאור פרי

אחרון מגיע הפטריארך היווני, מוקף בשיירה והקווס (עם התרבוש האדום) הולך בראש

 

גם הן ממתינות לטקס הטבילה

****

****

צילום במת המיסה

 

הטקס על גדת הירדן

מרוב כמרים וצלמים לא רואים את הפטריארך!

אבטחה על הירדן צריך?! גם זווית וכיוון ראויים לצילום!

קצין צה"ל מכבד את נוכחות המדינה בטקס

צופים וממתינים

הצליינים העמיתים בצד הירדני, אחחלה מקום!

שוטר וחייל ירדניים על משמרתם!

לאחר המיסה ההמונים טובלים

*****

*****

*****

מהי התנועה של היד? ניחוש אחד!

ההתזה היא חלק מהעניין!

טובלים באתר הישראלי ובאתר הירדני. המצופים הם הגבול

הבבושקות מרוסיה טובלות באתר הירדני מעבר לגבול המצוין על ידי המצופים

אחרי הטבילה….קר!

האתיופים מגיעים

שמחה ורינה

*****

*****

ממתינים בסבלנות לזמן הטקס שלהם

*****

סוף דבר

גם השנה היו במקום אלפי אנשים, ההערכה שהגיעו כ-20,000 איש.

די תמוה שלא היה אזכור בתקשורת הישראלית
על האירוע שהתרחש
במקום השלישי בחשיבותו באמונה הנוצרית.

כנראה מה שאינו ישראלי, יהודי או ציוני
אינו נחשב ואינו ראוי.

חבל! חבל!

מדינת ישראל
באמצעות גורמי הביצוע שהם
רשות הטבע והגנים, תיאום הפעולה בשטחים,
צה"ל, משטרת ישראל,
משמר הגבול, שירותי כבאות והצלה
פעלה שהטקס יתנהל
בצורה מופתית וללא דופי.

ההתעלמות אינה מובנית.

ניתן לומר בפשטות סתם וטמטום 
תקנו אותי אם אני טועה

תודה
לליאור פרי שהיה איתי
וסייע לצלוח מכשולים

השאר תגובה